(Medine Mamedoğlu / Gazete Sujin – 18 Mayıs 2017)

Ekoloji Derneği Tarım Tohum Komisyonu öncülüğünde ekolojistlerin kurduğu tarlada ürünler yetişmeye başlarken, fideler halka takas usulü ile dağıtılarak doğal tohumun geleceğe taşınması amaçlanıyor.

Diyarbakır Ekoloji Derneğinin Tarım Tohum Komisyonu tarafından dayanışmayı büyütmek ve kolektif bir ağ oluşturmak amacıyla oluşturulan tarlada sebze ve yeşillikler büyümeye başladı. 3 ay önce ‘ Yerel tohuma desteği büyütmek’ amacıyla ekimine başladıkları tarlada şimdi karpuz ekip çapa yapan dernek üyeleri, tarladan elde edilecek ürünleri komünal bir şekilde kullanacak. Ekolojistler, İsrail tarafından üretilen ve dekar başına daha fazla ürün alınmasını sağlayan yani “genetik yapısı ile oynanmış” tohum çeşidi olan Hibrit tohumu yerine yerel, organik tohumu ekip ürün elde etmeyi amaçlıyor. Ekolojistler aynı zamanda elde ettikleri fideleri de köylülere veriyor. Tamamen ekolojik bir şekilde kurup büyüttükleri tarlaları hakkında bilgi veren Ekoloji aktivisti ve Ekoloji Derneği Üyesi Suna Sümer, tarlalarının her mevsim işlev göreceğini söyleyerek kolektif bir dayanışma ile tarladaki üretimin artacağını belirtti.

‘Yerel tohumları ailelere dağıttık’

diyarbakır ekoloji derneği2

Derneğe bağlı Tarım Tohum Komisyonunun uzun süredir böyle bir proje yapmak istediğini kaydeden Suna, tarlanın ekimine 3 ay önce başladıklarını ifade etti. Tarlayı kurmalarındaki en büyük amaçlarının yerel tohumu güçlendirmek olduğunu ifade eden Suna, “Tarlada olan her şey organik. Gübremiz de doğal gübre, hayvan gübresini bulup tarlaya döküyoruz. Bu tarlada her çeşit sebze ve yeşillik çeşidi var. Bugünde çapa yapıp karpuz ekimine başladık. Tarlamızın bundan sonra vereceği sonuçlara bakıyoruz. Biz ekolojistler neredeyse her gün buraya gelip tarla ile ilgileniyoruz. Bundan önce serada fide ekimimiz vardı. Fidelerimiz büyüdükten sonra onları teker teker köyleri dolaşarak halka dağıtık. Yerel tohum şehirlerden sonra köylerden de yok edilmek isteniyor. Farkındalık yaratmak için tohumları binlerce aileye ulaştırdık” dedi.

‘Yerel tohuma olan duyarlılığın artması gerek’

Tarla ile birlikte dayanışma ağlarının daha da büyüdüğünü söyleyen Suna, bu çalışmalarının 3 yıl önce başlattıklarını ve Ekoloji Derneği ile birlikte ortaklaşarak tarlayı oluşturduklarını hatırlattı. Suna, “Bu fideler ne kadar daha çok insana ulaşırsa bizim için faydalıdır. Sonuçta bizim amacımız yerel tohuma olan desteği artırmak. Bu yıl bizim için bir deneme süreci olacak. Toprağın bize ne vereceğine bakacağız. Ondan sonra gelecek yıl daha kapsayıcı ve organize bir çalışma yürüteceğiz. Herkesin organik tohum ve meyveye olan duyarlılığının artırılması gerek. Bizlerde bunun mücadelesini veriyoruz” şeklinde konuştu.

Fideler takas usulü ile dağıtılıyor

Fideleri parayla değil takas usulü dağıttıklarının altını çizen Suna, köylülerden fide karşılığı tavuk ve horoz aldıklarını dile getirdi. Fide almaya her kesimden insanın geldiğini belirten Suna, kolektif bir çalışma ile üretimlerini artıracaklarını sözlerine ekledi.