(Gazete Karınca – 31 Mayıs 2017)

Binlerce kişi Gezi Direnişi’nin 4. yıldönümünde polis ablukasına rağmen Taksim’de bir araya geldi. “Hayır bitmedi, mücadeleye devam” denilen İstiklal Caddesi üzerindeki yürüyüşte, Gezi’de yaşamını yitirenler anıldı, açlık grevi eylemindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile Rojava’da yaşamını yitiren Gezi direnişçisi Ayşe Deniz Karacagil unutulmadı.

Gezi Direnişi’nin 4. yıldönümünde binlerce kişi ablukaya rağmen Taksim’de biraraya geldi.

Polis, Taksim Cumhuriyet Anıtı ve Gezi Parkı’nı bariyerler ile giriş çıkışlara kapatırken, ek olarak Taksim Meydanı ve Gezi Parkına itfaiye ve sağlık ekipleri konuşlandırılmıştı.

Ancak ablukaya rağmen iki koldan yapılan yürüyüşlerle İstiklal Caddesi’nde bir araya gelenler “Hayır bitmedi, mücadeleye devam” pankartını taşırken, sık sık “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları attı.

18739155_1511528698893449_854737325048267756_o-1-750x422

İstiklal’deki buluşmada Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra işe iade talebiyle başladıkları açlık grevinin 76’ncı gününde tutuklanan ve cezaevindeki eylemleri 84’üncü gününe akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça da unutulmadı. “Nuriye ve Semih yalnız değildir” sloganları atıldı.

Yine Gezi direnişi sırasında Antalya’daki eylemlerde kırmızı fular taktığı gerekçesiyle tutuklanan ve 103 yıl hapis cezası ile yargılandığı davadan tahliye edilen, Rojava’da IŞİD’e karşı savaşırken yaşamını yitiren Ayşe Deniz Karacagil de hatırlandı. “Gezi’den Rakka’ya dövüşenler destan yazıyor” dövizleri taşındı.

Yürüyüşün ardından kitle, Fransız Kültür Merkezi’nin önünde kısa süreli oturma eylemi yaptı.

Ardından Gezi’de yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu ve tek tek hayatını kaybedenlerin isimleri okundu.