(Sendika.org – 31 Mayıs 2017)

Foto: @YildizSavunmasi

Yıldız Teknik Üniversitesi’ne külliye yapılmak üzere el koyulmasına karşı üniversitelilerin direnişi sürüyor. Kampüslerinde şenlik yapmak isteyen üniversiteliler engellenince şenlik meydanında forum yaptı ardından da kapıda mini şenlik yaptı

 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yapılmak üzere boşaltılan Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Yıldız Kampüsü’nde üniversiteliler şenlik yapmak için bir araya geldi. Şenliğe izin vermeyen üniversite yönetimi, öğrencilerin bir kısmını içeri almadı.

İçerideki üniversiteliler, şenliğin yapılacağı meydanda bir araya gelerek forum yaptı. Forumda kampüslerine el konulmasına tepki gösteren üniversiteliler, bulundukları meydanı şenlik alanına çevirmeye karar verdi. Forumda söz alan öğrenciler; rektörlüğün bugünkü davranışıyla tavrını belli ettiğini belirtti. Rektörlüğün, taşınma kararına itiraz eden öğrencileri ve hocaları kampüse almadığını, içeridekilerin ise kendilerini ifade etmelerine engel olduğunu vurguladı.

Kampüsün içerisine alınmayan öğrenciler girişte oturma eylemi başlatırken, içerideki öğrenciler de bir süre sonra kapıya doğru yürüdü. Kapıda buluşan üniversiteliler bir süre karşılıklı marşlarla, şarkılarla bekleyişlerini sürdürdü. Ardından kapılarını açtıran üniversiteliler, dışarıdaki arkadaşlarını da içeriye aldı, Yıldız’dan vazgeçmeyeceklerini bir kez daha ilan etti.