(Evrim Kepenek / Gazete Sujin – 4 Haziran 2017)

Türkiye’deki yaşam savunucuları 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde ya yargı önüne çıkartılıyor ya da direnişten vazgeçmeleri için tehdit mesajları alıyor.

İsveç’in Stockholm kentinde 1972’de düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak ilan edildi. Haziran ayının ikinci haftası ile başlayan ve yaklaşık bir hafta boyunca süren Dünya Çevre Günü etkinliklerinde Türkiye’deki yaşam savunucuları “kutlama” yapamıyor. Çünkü, Türkiye’deki yaşam savunucuları ya yargı aracılığı ile susturulmak isteniyor ya da mücadeleden vazgeçmeleri için tehdit ediliyor.

Yaşam savunucuları yarın hakim karşısına çıkacka

Yeşil Yol Projesi’nin parçası olarak Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Kavrun bölgesinde yeniden başlayan yol çalışmasına karşı ellerindeki Danıştay kararını yetkililere sunmak isteyen 11 yaşam savunucusu geçen yaz aylarında Kavrun’a gitti. Danıştay kararının uygulanmadığını belirten yaşam savunucuları, iş makinelerinin çalışmalarını durdurması için bölgeye jandarmayı çağırdı. Ancak, jandarma, iş makinelerinin çalışmasını durdurmak ve danıştayın kararını uygulamak yerine, yaşam savunucularını gözaltına aldı. İfadeleri alınan yaşam savunucuları serbest bırakıldıktan günler sonra, asıl şaşırtıcı gelişme yaşandı. Rize Pazar Adliyesi, 11 yaşam savunucusu hakkında “iş hürriyetini ihlal” gerekçesi ile dava açtı. Davanın ilk duruşması Rize Pazar Adliyesi’nde, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nden bir gün sonra görülecek.

Fındıklılı yaşam savunucuları da tehdit altında

Rize’nin Fındıklı ilçesinde yaşayan ve hidroelektrik santral (HES) şirketlerinin hedefinde olan Fındıklılı yaşam savunucuları da tehdit alıyor. Fındıklı Dereleri Koruma Platformu’ndan Avni Ertaş, cep telefonlarına iletilen “Bu davayı bırakın, bırakmazsanız sonunuz kötü olur” şeklinde mesajlar atıldığını söyledi.

‘Tehditler bize geri adım attıramaz’

Bu ve benzer tehditlerle ile değil mücadele ile gündeme gelmek istedikleri için kamuoyu ile bu bilgileri paylaşmadıklarını belirten Avni, Fındıklı’daki yaşam savunucularının zaman zaman tehditlere maruz kaldıklarını belirtti. “Tehditler bize geri adım attıramaz” diyen Avni, tüm kamuoyuna da “Fındıklı halkının yanında olun” diye seslendi.

Bu yılki Çevre Günü Aysin ve Ali’ye adandı5 haziran pazartesi çevre günü ai ulvi aysin

Öte yandan, onlarca çevre örgütü ve yaşam savunucusundan oluşan “Yaşam savunucuları” adlı grup, bu yılki 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü Antalya’nın Finike İlçesi’nde taş ocaklarına karşı mücadele verirken, katledilen Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’ya adandığı duyurdu. Aysin ve Ali Ulvi’yi katledenlerin yakalanması ve cinayetin tüm sorumluların ortaya çıkarılması için İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde basın açıklaması yapacak olan grup, tüm kamuoyunu da kendilerine desteğe çağırdı.

KOS: Doğa için çalıştayda buluşalım

Ayrıca, Kuzey Ormanları Savunması (KOS) da hem son dönemde Kuzey Ormanları’na yönelen çok sayıdaki tehdidi ve artan ekolojik yıkımları konuşmak, hem de meseleleri bir bütün olarak ele alarak çözüm yolları geliştirmek için 10 Haziran’da İstanbul’da Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde bir çalıştay düzenleyecek. KOS tarafından yapılan açıklamada, “Kuzey Ormanları’nı, Trakya’yı, Marmara’yı savunan tüm kardeşlerimizi, bilim insanlarını, çevre örgütlerini, köy muhtarları ve azalarını, bisiklet ve yürüyüş topluluklarını, belediye başkanları ve meclis üyelerini, üreticileri ve kooperatiflerini 10 Haziran Cumartesi günü, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde yapacağımız Kuzey Ormanları Kurultayı’na bekliyoruz” denildi.