(KOS Medya/ 6 Haziran 2017)

İstanbul, Ankara ve Antalya’dan kent ve ekoloji hareketlerinin temsilcilerinden oluşan yaşam savunucuları, Aysin ve Ali Büyüknohutçu cinayetiyle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere TBMM’ye gitti.

9 Mayıs 2017 tarihinde Finike’de öldürülen Ali ve Aysin Büyüknohutçu çifti davasının takipçisi olmak, Türkiye’de devam eden taş ve mermer ocakları kaynaklı doğa katliamlarına dikkat çekmek için TBMM’ye giden yaşam savunucuları, CHP ve HDP temsilcileriyle ve çeşitli milletvekilleriyle görüştü.

İlk olarak CHP grup toplantısına katılan yaşam savunucuları Türkiye’nin zeytinliklerini yokedecek Üretim Reformu Yasası’nın gündeme getirildiği dakikalarda “Biz Biraradayız, Yaşamı Savunacağız” sloganlarıyla CHP grup toplantısını hareketlendirdi. Grup toplantısı sonrası CHP milletvekilleriyle biraraya geldi. CHP milletvekili Mehmet Tüm, Ali Şeker, Orhan Sarıbay, Cadan Yüceer, Gamze İlgezdi ve Niyazi Nefi Karabaşta olmak üzere çevre komisyonunu üyesi milletvekilleriyle görüşen grup, daha sonra Mehmet Tüm tarafından organize edilen bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada “Antalya bölgesindeki ormanları taş ve maden ocaklarına karşı korumak için yıllardır kararlılıkla direnen dostlarımız Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geldik…. Bu karanlık cinayetin üzerini örtmeye yönelik tüm girişimleri boşa çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Bu cinayetin tüm boyutlarıyla aydınlatılması ve Türkiye’nin her yanında yaşam savunucularına yönelik saldırıların son bulması için mücadele etmeye devam edeceğiz, ”denildi. Açıklamada “bu dava, taş ve mermer ocaklarına karşı yürütülen doğa ve yaşam mücadelesinin öncü ve simge davası olacaktır! Bizler Ali ve Aysin’in mücadelesini sürdürecek, yaşamı savunmaya devam edeceğiz!” görüşlerine yer veren yaşam savunucuları basın açıklamasında “İktidarın yeni Üretim Reformu Yasası’yla zeytinlikleri, meraları, ormanları ve koyları yok oluşa sürüklemesine de izin vermeyeceğiz. Yeniden gündeme getirilen Tabiat ve Biyolojik Çeşitlilik Yasasıyla doğanın talanına karşı, meşru olmayan bu yasalara karşı dayanışma içinde direneceğiz”, dilerek gündemde olan zeytin ve biyoçeşitlilik yasa tasarılarına karşı da direniş çağrısı yaptılar.

ali-620x350
Basın açıklamasının ardından HDP grubu adına Ertuğrul Kürkçü ve Bedia Özgökçe Ertan ile görüşen yaşam savunucuları Ali ve Aysin Büyüknohutçu davasının takip edilmesi, gündeme getirilmesi ve çeşitli ekolojik sorun ve gündemdeki yasalarla ilgili destek istediler. Tüm partilerin olduğu gibi HDP’nin de kent ve ekoloji hareketinin etkin bir unsuru olmasını isteyen yaşam savunucuları, ülkenin her yanında devam eden talan ve yaşam karşıtı politikalara karşı birlikte mücadele edilmesi için neler yapılması gerektiğine dair görüşlerini dile getirdiler.

Meclisteki tüm görüşmelerde 9 Temmuz’da Antalya’da yapılacak mitinge katılım çağrısı yapan yaşam savunucuları Son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla görüştü. Kılıçdaroğlu Ali ve Aysin Büyüknohutçu davasını kaygıyla ve endişeyle izlediklerini, bu cinayetin bir örnek haline gelmemesi için ekoloji hareketine destek vereceklerini söylerken, 9 Temmuz’da yapılacak mitinge de her bakımdan destek sunacaklarını açıkladı.

Finike ve Antalya’daki gelişmeleri, Büyüknohutçu davasındaki endişe verici olayları CHP Genel Başkanı Kılıçdaraoğlu’na aktaran yaşam savunucuları CHP genel başkanına da önümüzdeki dönemde birlikte mücadele çağrısı yaptılar.

Yaşam Savunucuları’nın basın açıklamasının tümü için:

Sevgili Arkadaşlar, değerli basın mensupları,

Bugün yaşam savunucuları olarak hayatlarını temiz ve sağlıklı bir çevre için mücadeleye adamış, Antalya bölgesindeki ormanları taş ve maden ocaklarına karşı korumak için yıllardır kararlılıkla direnen dostlarımız Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geldik.

Hepinizin bildiği gibi Antalya’nın Finike ilçesinde Alacadağ – Kızılcık yaylasında yaşayan, doğaya adanmış yaşamları içinde arıcılığı ve tarımı yeniden canlandırmaya, sedir ve çam ormanlarını taş ve maden ocaklarına karşı korumaya çalışan Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu 9 Mayıs 2017 günü karanlık bir cinayetle bizden koparıldılar.

Değerli arkadaşlar,

Cinayet davasının yaklaşık bir aydır devam eden soruşturması  tüm yaşam savunucularını kaygılandırıyor. Katil zanlısının sürekli değiştirilen ifadesi, gerçek suçluları ve azmettiricileri gizlemeye yönelik tavırlar, savcılık açıklamaları, jandarmanın soruşturma sürecindeki isteksizliği Türkiye’deki tüm yaşam savunucularını endişelendiriyor.

Türkiye’nin dört bir yanında yaşam alanları ve doğa için mücadele eden bizler, hukukun askıya alındığına, adalet duygusunun yok olduğuna tanıklık etmemize rağmen, Ali Ulvi ve Aysin’in devam eden mahkeme sürecinin her aşamasının takipçisi olacağımızı bir kez daha buradan duyuruyoruz.

Bu karanlık cinayetin üzerini örtmeye yönelik tüm girişimleri boşa çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Bu cinayetin tüm boyutlarıyla aydınlatılması ve Türkiye’nin her yanında yaşam savunucularına yönelik saldırıların son bulması için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Sevgili basın mensupları,

Buradan, 2004 yılında değiştirilen maden yasasıyla birlikte kısa zamanda Türkiye’nin dört bir yanını doğa ve yaşam düşmanı onbinlerce maden ve taş ocağıyla talan edenlere sesleniyoruz.

Bir yandan göstermelik olarak çevre haftasını kutlarken, diğer yandan HES projeleriyle nehirlerimizi, mega projelerle denizlerimizi ve ormanlarımızı, yol ve köprü projeleriyle yaylalarımızı, termik ve nükleer santrallerle kentlerimizi yok edenlere sesleniyoruz.  Ali ve Aysin davasının üzerinin kapatılmasına engel olacağız.

İktidarın yeni Üretim Reformu Yasası’yla zeytinlikleri, meraları, ormanları ve koyları yok oluşa sürüklemesine de izin vermeyeceğiz. Yeniden gündeme getirilen Tabiat ve Biyolojik Çeşitlilik Yasasıyla doğanın talanına karşı, meşru olmayan bu yasalara karşı dayanışma içinde direneceğiz.

Değerli basın mensupları,

Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu cinayetinin tüm yönleriyle aydınlatılması ve azmettiricilerinin ortaya çıkarılması için,  9 Temmuz’da Antalya’da  Türkiye’nin dört yanından gelecek yaşam savunucuları ile büyük bir mitingde buluşacağız.

Son olarak ülkemizi yok eden, doğamızı tahrip eden taş ve maden ocaklarına, rant ve talan çetelerine karşı mücadeleyi ülkemizin her karış toprağında sürdüreceğimizi tekrar ifade ediyoruz. Kimsenin kuşkusu olmasın, artık her ovada, her yaylada ve her nehirde, tüm denizlerde ve ormanlarda, bütün ırmaklarda ve dağlarda Ali ve Aysin’in sesi yankılanacak.

Bu dava, taş ve mermer ocaklarına karşı yürütülen doğa ve yaşam mücadelesinin öncü ve simge davası olacaktır! Ali ve Aysin’in mücadelesini sürdürecek,  yaşamı savunmaya devam edeceğiz!


Yaşam Savunucuları

6 Haziran 2017