(KOS Medya – 7 Haziran 2017)

ARAP Turizm Örgütü (ATÖ), Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olan Saros Körfezi kıyısındaki Enez’e yat limanı kurmak için inceleme çalışmalarına başladı. Edirne Valisi Günay Özdemir, “Enez’de yapılan balıkçı barınaklarımız, yat limanı olarak hizmet verebilecek altyapıya sahip” dedi.

Gurbet Gökçe ve Ali Can Zeray’ın DHA’da yer alan haberine göre, Arap ülkelerinin ortak turizm örgütü olan ATÖ Başkanı Dr. Banadar Bin Fahad Al Fuhaid ile yanındaki heyet ,10 Mayıs günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun tavsiyesi üzerine turizm alanında çalışmalar yapmak üzere Edirne’ye geldi. Edirne Valisi Günay Özdemir, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt’un da bulunduğu bir toplantıya katılan konuk heyet, Edirne’nin Saros Körfezi kıyısındaki turistik ilçesi Enez’de de incelemelerde bulundu.

Dünyanın en temiz körfezlerinden Saros kıyısında ve Yunanistan’ın havalimanı bulunan Dedeğaç kentine denizden yaklaşık 10 mil uzaklıkta bulunan Enez Limanı’nı inceleyen Araplar, burada yatlarına bir liman yapmak için harekete geçti. Arapların, özellikle kış aylarında yatlarını bağlayabilecekleri ve yaz aylarında buradan dünya ülkelerine açılabilecekleri bir liman olarak kullanmak istedikleri belirtildi.

ATÖ Başkanı Dr. Banadar Bin Fahad Al Fuhaid, Edirne ziyaretinde yaptığı açıklamada, geçen yıl Türkiye’ye 3.5 milyon Arap turist geldiğini, Arap ülkelerini ise 2 milyon Türk turistin ziyaret ettiğini belirterek, “Bilinen bir şey vardır Türk-Arap dünyasının turisti en çok para harcayan turistler olarak görülmektedir. Şuna dikkat çekmek gerekiyor ki; Türk ve Arap yatırımcıları arasında karşılıklı olarak yatırımların çoğaldığını görmekteyiz. Arap aleminin şu anda Türkiye’deki yatırımlarının büyük bir hacim aldığını görüyoruz. Öyle zannediyorum ki önümüzdeki zaman diliminde Arap turistin destinasyon olabilme yoluna girebileceğini görüyoruz. Toplantı içerisinde bir müşterek bir çalışma grubu oluşturuldu. Bu ekip hem Edirne, hem de Türkiye turizmine hizmet edecek. Ele almak istediğimiz şey şudur. Edirne Valimiz ile bir anlaşma yaptık. Pazarlama ve tanıtım çalışmalarının ne şekilde olacağına ilişkin bir görüşme yaptık” açıklamasında bulunmuştu.

VALİ GÜNAY: YATIRIM YAPACAKLARI ALANLARI TESPİT ETTİLER
Edirne Valisi Günay Özdemir, ATÖ üyelerinin Enez İlçesi’nde ve limanda incelemeler yaptığını ve çalışmaların sürdüğünü söyledi. Edirne’nin tarih ve turizm açısından önemli bir kent olduğunu ifade eden Vali Özdemir, şöyle dedi:
“Asıl önemli olan ve Türkiye’de belki de gözden kaçan konulardan birisi de birçok kişi Edirne’nin sahil şeridi olduğunun farkında değildir. Edirne’nin denize kıyısı olduğunu, deniz turizmin ne kadar önemli olduğunu biz anlatmaya, tanıtmaya çalışıyoruz. Özelikle Arap Turizm Örgütü’nden gelen heyetle 3 günlük burada bir çalışma yaptık. Daha sonra genel sekreter yardımcısı özel olarak burada kaldı, bir rapor hazırladı ve özelikle de Keşan, Enez bölgesindeki bütün sahillerimizi dolaştılar. Bunlarla ilgili ciddi bir çalışma yaptılar, 2-3 gün boyunca bunların raporları henüz elimize gelmedi, ama onların bölgeden çok memnun kaldıklarını biliyoruz. O bölgeyi tercih edeceklerini biliyoruz . Çünkü bizim orada şu an Enez’de yapılan balıkçı barınaklarımız, yat limanı olarak hizmet verebilecek altyapıya sahip. Deniz olarak çevre güzellikleriyle, deniz güzellikleri Saros körfezimizin güzelliğiyle de,  aslında dünyada en önemli yerlerden birisi. Şu anda biz burasını özelikle Arap dünyasındaki turistlere bunu anlatmaya çalışıyoruz. Arap Turizm Örgütü burada çalışma yapıyor. Bunun da olumlu sonuçlar vereceğine inanıyoruz.”

Vali Özdemir, Arap Turizm Örgütü üyelerinin bölgede yatırım yapacakları yerleri tespit ettiklerini belirterek, “Araplar o bölgede beraberinde turist getirecek yatırımlar yapacak alanları tespit ettiler. O bölgede yatırım yapacak alanları tespit edip o bölgeye yatırım yapacak turistleri de getirecekler. Orada balıkçı barınakları da var. Arapların orada ortamı bozmadan bölge halkıyla beraber yaşamasını sağlayacağız” dedi.

ZIPKINKURT: ARAPLAR YAT LİMANI YAPACAK
ATÖ’nün Edirne’deki toplantılarına katılan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Arapların Enez İlçesi’nde yat limanı yapmak için çalışma başlattığını söyledi. Saros’un 2006 yılında Kütür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi’ ilan edildiğini ve turizm yatırımı beklediğini belirten Zıpkınkurt, “Enez, Yunanistan’ın Dedeağaç (Alexandroupolis Dimokritos) Havaalanı’na yakın. Dolayısıyla Araplar kışı konaklayacağı büyük yatların Enez’de olabileceği sonucuna vardılar. Önümüzdeki dönem böyle bir çalışma olup bunu hükümetimizle paylaşacağını biliyorum. Enez yat limanı olursa bölgeye ciddi bir yatırım olacağını düşünüyorum. Arapların yat limanı olarak Enez’i istemelerinin en büyük nedeni Hırvatistan’da Dubrovnik’te yatlarını Akdeniz’de kışı geçirtiyorlar.  Burada maliyetler çok yüksek. Dolayısıyla Enez limanı onlar için hem fiyat açısından uygun olacak, hem de İstanbul’a yakın olduğu için yatırım yapma tercih nedeni olacaktır” diye konuştu.

Arapların yapacağı yatırımlarla ilgili bir rakamın henüz belli olmadığını ifade eden Zıpkınkurt, “Arapların burada yapacağı yatırımlar ile ilgili rakamsal çalışma yapmadık. Bunun fizibilitesini çıkarmadık. Ancak şöyle bir avantaj var, İslam Kalkınma Bankası, Türkiye’de yapılacak yatırımları bir garantör bir sigorta poliçesi üretti. Dolayısıyla Türkiye’de yatırım yapacak bir yatırımcı İslam Kalkınma Bankası garantörlüğünde bütün riskini o poliçeye bağlamış oluyor. Türkiye’ye yapılan yatımında herhangi bir riski yok yatırımcı açısından. Bu da bir avantaj” dedi.