(KOS Medya – 7 Haziran 2017)

Kuzey Ormanları Savunması bugün zeytinlikleri, kıyıları, meraları sanayileşmeye açacak Üretim Reformu Paketi yasa tasarısına karşı Galatasaray Meydanı’nda eylemdeydi.

2003’ten bugüne 7 kere meclise getirilen “Zeytin Yasası” Üretim Reformu Paketi adı altında tekrar meclis gündeminde. Bugüne kadar üreticilerin ve yaşamdan yana olanların itirazları ile geri çektirilen zeytinin ölüm fermanının görüşmelerine devam ediliyor. Zeytinliklerin yanı sıra yasa tasarısı aynı zamanda kıyıları ve meraları da sanayileşmeye açmayı planlıyor.

“Zeytin mi tesis mi” diyenlere karşı Kuzey Ormanları Savunması bugün “İnşaat ağalarını değil zeytin ağacını savun” ve “Beton kafaları uyarıyoruz, zeytin ağacına düşman bu yasayı geri çekin!” pankartlarıyla 14.00’de  Galatasaray Lisesi önünde #ZeytinAğacınıSavun’mak için bir aradaydı.  KOS, zeytinlikleri, kıyıları ve meraları talan edecek hiç bir torba, hiç bir yasa tasarısının meşru olamayacağını belirtirken zeytinliklerin üzerine enerji santralleri yapılamayacağını, sermayedarların projelerine yol vermek için geleceğimizi karartacak kararların alınamayacağını vurguladı.

photo5890896544293562627OHAL fırsatçılığı ile kamu yararı adı altında kamuyu ortadan kaldıran yasa tasarısına karşı basın açıklamasını Kuzey Ormanları Savunması’ndan Selma Kanbur okudu. Kanbur açıklamada: “Hali hazırda sanatçısından emekçisine yoğun kamuoyu tepkisine rağmen “zeytin mi tesis mi” sorusu “demokrasi mi diktatörlük” mü demekle aynı şeydir. Yanıtımız “tabi ki zeytin, tabi ki demokrasi!”dir!” dedi.  Kanbur, KOS adına okuduğu açıklamayı “kadim Anadolu için sokakta, mecliste #ZeytinAğacınıSavun,#YaşamıSavun!” diyerek sonlandırdı.

Basın açıklaması öncesi ve sonrasında “Zeytindir yaşamdır, yaşamı savun!”, “sokakta, mecliste zeytini savun” “zeytine, ormana, geleceğe dokunma” sloganları atıldı.

photo5891208388984023317

photo532581472783549547

Basın açıklamasının tamamı şöyle:

Sokakta, mecliste #ZeytinAğacınıSavun, Yaşamı Savun!

Ben Zeytin Ağacıyım,

Kadim Anadolu’nun tarihi, kültürü, doğasıyım.

Onbinlerce yıldır bu topraklara kök saldım. Ağaçların bilgesi, uygarlıkların bereketi, mitolojinin ölmez ağacı, barışın simgesi oldum.

Binlerce yıllık varlığım, çığrından çıkmış bu çağda Anadolu’nun beşiğinden sökülmek isteniyor. Yaşam adına ne varsa and içmişcesine saldıran iktidarın ve sermayenin gözü dönmüş hırsını daha önce de memleketin dört bir yanında gördük, görüyoruz. Daha fazla büyüme, daha fazla enerji aç gözlülüğüyle bugün zeytinliklerin, kıyıların ve meraların sanayiye açılması hedefleniyor.

Oysa bundan tam 2800 yıl önce Homeros’a fısıldadığım gibi: Ben Zeytin Ağacıyım; “Herkese aitim ve kimseye ait değilim, siz gelmeden önce de buradaydım, siz gittikten sonra da burada olacağım.”

Kadim Anadolu ve geleceğimiz için gelin buradan hep birlikte haykıralım: Binlerce yıllık varlığımı ve Anadolu’nun kıyılarını meralarını yok edecek hiç bir torba hiç bir yasa tasarısı meşru değildir, Anadolu’ya, yaşama karşı işlenmiş bir suçtur!

Sermayedarların projelerine yol vermek için topraklarımızın geleceğini karartacak, zeytinciliği şirketlerin tekellerine bırakarak zeytincilikle geçinen aileleri işsizliğe mahkum edecek hiç bir yasa kabul edilemez!

Madencilik faaliyeti yürüten şirketlerin sanayi çalışmaları adı altında bu yasayı kullanarak zeytinlik arazilerin altını oymasına izin verilemez!

3 yıl önce Soma’nın Yırca köyünde bir gecede 6 bin zeytin ağacının katledilmesi gibi uygulamaların yasal hale gelmesi kabul edilemez!

Kıyılara, meralara, zeytinlikler üzerine enerji aç gözlülüğü doysun diye enerji santralleri yapılamaz!

Bundan önce AKP hükümeti tarafından 7 kez değiştirilmek istenen ancak kamuoyu tepkisiyle geri çekilen Zeytincilik Yasası’nı 8. kez gündeme getirmek OHAL fırsatçılığıdır, kamu yararı adına kamuyu ortadan kaldırmaktır! Hali hazırda sanatçısından emekçisine yoğun kamuoyu tepkisine rağmen “zeytin mi tesis mi” sorusu “demokrasi mi diktatörlük” mü demekle aynı şeydir. Yanıtımız “tabi ki zeytin, tabi ki demokrasi!”dir!

Ve son olarak
Ben Zeytin Ağacıyım,
Binlerce yıldır sana, insanlığa elimi uzattım. En karanlık zamanlarında yanında oldum. Talan çağında şimdi sıra sende. Kendin için, geleceğin için, geçirilmek istenen yasaya karşı sesim ol, nefesim ol. Kadim Anadolu için sokakta, mecliste #ZeytinAğacınıSavun, yaşamı savun!