(KOS Medya – 19 Haziran 2017)

Antalya’da katledilen yaşam savunucuları Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’nun ailesi bugün cinayet ile ilgili gelinen son durum üzerine İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi’nde bir basın açıklaması yaptı.

Aile adına basın açıklamasını okuyan Emine Büyüknohutçu, soruşturmanın derinleştirilmesini ve olaya iştirak eden kişilerin bir an önce ortaya çıkarılmasını talep etti. Büyüknohutçu ayrıca canlıların yaşam hakkı ve yaşam hakları vahşice ellerinden alınan Büyüknohutçu çifti için adalet yürüyüşünde de yer alacaklarını ve temmuz ayında Finike’de Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’yu anma etkinliği çerçevesinde pek çok odanın ve yerel halkın da katılımıyla mermer ocaklarının çevre, kültür ve sağlık konusundaki etkilerinin tartışılacağı forumlar düzenleyeceklerini belirtti.

Basın açıklamasına CHP milletvekili Niyazi Nefi Kara ile Antalya Baro Başkanı, Tabipler Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Gıda Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Harita Mühendisleri Odası, Toraçder, CHP Antalya İl Başkanı, İstanbul ve Antalya’dan Yaşam Savunucuları katıldı.

IMG-20170619-WA0013

Basın açıklamasının tam metni şöyle;

“Değerli Basın Mensupları;
Bu gün buraya sizleri dava hakkındaki gelişmeler, talep ve düşüncelerimizi dile getirmek için davet ettik.

Bildiğiniz gibi ailemize yönelik yapılan bu korkunç saldırının üzerinden 41 gün geçmiş durumda. 41 gün önce de ifade ettiğimiz gibi; her ne kadar cinayetin faili yakalanmış ve suçunu ifade etmiş olsa da bu katliamın karanlık noktalarının henüz açığa çıkarılmamış olduğu kanısındayız.

Bu süre zarfında çeşitli yayın organları aracılığı ile sizlerinde bildiği gibi bazı mektuplaşmalar ifade değişiklikleri ve çelişkli ifadeler ortaya çıktı. Yaşananlar aklımıza şahsın tehdit edilme ihtimalini ve olayın münferit bir dava dosyası olmayışını aksine derinlemesine araştırılması gereken organize işlenmiş bir cinayet olduğunu gettirmekte. Bu durum yaşam savunucusu dostlarımızı ve ailemizi oldukça rahatsız etmekte. Cinayeti üstlenen şahsın katil sıfatıyla tutuklanması bu olayın altında yatan başka nedenler ve azmettiricilerinin olmadığı dolayısı ile münferit bir dava dosyası olduğu anlamını taşımamakta. Deliler ve şahsın çelişkili ifadeleri göz önüne alındığı taktirde olayın birden fazla kişi tarafından ve planlanarak vahşice işlenmiş organize bir suç olduğunu düşündürüyor. Şahsın verdiği ifadeler ve toplanan deliller doğrultusunda soruşturmanın derinleştirilmesini ve olaya iştirak eden kişilerin ortaya çıkarılmasını talep etmekteyiz. Yaşam savunucusu dostları ve ailesi olarak bu davada olduğu gibi anne ve babamızın öncülüğünde başlatılan çevre mücadelesinin, usulsüz faaliyet gösteren mermer ocaklarına karşı açılmış ve açılacak olan tüm davalarında takipçisi olacağız.

Canlıların yaşam haklarına verdiğimiz önemden dolayı bu hakkı kısıtlayan veya engelleyen tüm unsurların da karşısında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Devam eden süreçte adalet arayışımızın bir göstergesi olarak çevre, canlıların yaşam hakkı ve yaşam hakları vahşice ellerinden alınan Büyüknohutçu çifti için adalet yürüyüşünde de yerimizi alacağımızı belirtmek isteriz. Bunun yanı sıra Temmuz ayında Finike’de gerçekleştireceğimiz Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’yu anma etkinliği çerçevesinde düzenlenecek forumlarda pek çok odanın ve yerel halkın da katılımıyla mermer ocaklarının çevre, kültür ve sağlık konusundaki etkileri tartışılacak.

Yaşadığımız süreçte bizleri yalnız bırakmayan; yaşam savunucusu dostlarımıza, TMMOB Antalya şubelerine, Tabipler Odası’na, Toraçder’e, Antalya Barosu’na ve yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz. Bu dava sayesinde birbirimize kenetlendiğimiz yaşam savunucusu dostlarımızla birlikte artık daha büyük ve güçlü bir aile olduğumuzu biliyoruz. Katılımınız için teşekkür ederiz.”