(Ramazan Fişek – Saray Gazetesi – 20 Haziran 2017)

Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü tarafından 25 Milyon TL’ye ihale edilen Galata Deresi ıslah çalışması Saray ilçe merkezine yakın bir noktada sürüyor. Yüklenici firmanın çalışmaları sırasında Saraylı vatandaşların içme suyu temin ettikleri tarihi bir geçmişe sahip olan Soğuk Su çeşmesini yıkması, ağaçların zarar görmesi ve kanalizasyon borularının zarar görmesi dikkatlerden kaçmadı. Duruma vatandaşlar tepki gösterirken akıllarda ise ‘Islah mı yoksa katliam mı?’ yer aldı.

Galata deresi özellikle geçtiğimiz yıllarda taşkınlara sebebiyet vererek tehlikeli bir durum ortaya koymuştu. Bunun üzerine Devlet Su İşleri Galata Deresi’nin ıslahı için ihale ile yüklenici firma görevlendirerek ıslah çalışmalarını başlattı. BİLKOM firmasının kazandığı 25 Milyon TL’lik ihale sonrasında çalışmalar belirli bir zaman diliminde maddi sıkıntılar sebebiyle gerçekleşmese de yaklaşık 2 ay önce Galata Deresinde ıslah çalışmaları tekrar başladı.

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Galata Deresi ıslah çalışmaları kapsamında yürütülen çalışma Saray ilçe merkezine yakın bir noktada gerçekleşiyor. Bu çalışmalar sırasında ise dere kenarından bulunan yeni yapılan kanalizasyon borularının ve rögarlarının kırılması, ağaçların zarar görmesi kafalarda soru işareti yarattı. Bu çalışmalar kapsamında tarihi bir değeri de olan yüz yılı aşan bir geçmişi ile Saray halkının içme suyunu sağlayan Soğuk Su çeşmesi de yıkıldı. Vatandaşlar duruma tepki gösterirken akıllarda ise ‘Islah mı yoksa katliam mı?’ sorusu yer aldı.