(KOS Medya – 21 Haziran 2017)

TUIK’in yeni yayınladığı Karayolu Trafik Kaza İstatistiğine gore 2016 yılında toplamda7300 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti, 303 bin 812 kişi ise yaralandı. Kesin rakamlar açıklanmamakla birlikte, yaralanan yüzbinlerce insanın birçoğunun ömür boyu sürecek kalıcı sakatlıklar yaşadığını söyleyebiliriz.

Türkiye’nin AKP’li 2002-2015 döneminde artan karayolları yatırımı ve bireysel otomobilleşmeye parallel olarak trafik kazalarında ölen insan sayısının artışını geçmiş bir yazımızda incelemiştik. 2016 yılına ait TUIK aracılığıyla elimize ulaşan yeni veriler de ne yazık ki bu durumun hız kesmeden devam ettiğini gösteriyor. 2016 yılında hergün ortalama 20 insan trafik kazalarında ölürken, 1000 kadar insan da yaralanıyor. 2007’den beri yayınlanan istatistikler, karayollarında ölen ve yaralanan insan sayısındaki artışı acı bir şekilde göstermekte

karayolları2

 

TUIK, trafik kazalarının sebebini %97 oranında sürücü-yaya kaynaklı olduğunu iddia etse de demiryolu ve deniz taşımacılığının ağırlıkta olduğu ülkelerde görülen düşük ölüm oranları; temel sebebin sürücü hatası değil, AKP’li yıllarda git gide artan karayolu ve bireysel taşıt sahipliğinin olduğunu gösteriyor. 2016 verilerinin tekrar acı bir şekilde gösterdiği üzere Türkiye’de AKP döneminde görülen inşaatlaşma süreci, insanlarla beraber tüm canlıları öldürmeye devam etmektedir.