Okuma süresi: 3 dakika

(KOS Medya, F: Validebağ Savunması, DHA – 23 Haziran 2017)

Üsküdarlılar, semtin boğaziçi kıyısında bulunan ve Mimar Sinan tarafından inşa edilen 450 yıllık Şemsi Paşa Cami’sinin önüne kazıklar çakılarak yapımına başlanan ‘beton dolgu’ projesini protesto etti. “Üsküdar İstanbul’dur, Üsküdar’a dokunma” yazılı pankart açan yaklaşık yüzelli kişilik grup, caminin avlu duvarında meydana gelen çatlakların kazıklama nedeniyle olduğunu söyleyerek, ülkenin en önemli tarih ve kültür mekanlarından biri olan Üsküdar meydanı ve sahilini betona boğan projenin derhal iptal edilmesini talep etti.

DC5otbbWAAAdwF4

“İTİRAZLARA RAĞMEN KÜLLİYE GÖRMEZDEN GELİNDİ, KAZIKLAR ÇAKILDI” 
Ezgi Çapa’nın DHA’da yer alan haberine göre, Cami ile deniz arasında kalan ve kazıklama çalışması ile doldurularak genişletilmesi planlanan yaya yolunda toplanan grup, ‘Bu kazıklar derhal kaldırılsın’, ‘Mimar Sinan mı, Rant mı’ yazılı dövizler taşıdı. Cami girişine kadar yürüyen grup basın açıklamasında “Bu çığlık yeni bir ses değil. Projenin başladığı günden itibaren vicdan sahibi herkesin itiraz edip ses yükseltmesine rağmen yetkiler hız kesmeden bu kazıkları çakmaya, Şemsi Paşa Külliyesi’ni görmezden gelmeye devam etti. İstanbul’u bu örnekte de gördüğümüz gibi ‘oldubittiye getirme’, ‘bizden iyi mi bileceksiniz’ tavrı bitirme noktasına getirmiştir. Tarihi, insanı, Üsküdar’ın dokusunu, bir semtin kendine has kimliğini hiçe sayan bu meydan projesini kesinlikle istemiyoruz, onaylamıyoruz” dedi.

DC3qtHCXYAA9rLM

“SIRADAN BİR VATANDAŞIN DÜŞÜNEBİLİYOR DA PROJEYİ YAPANLAR DÜŞÜNEMİYOR MU”
Şemsi Paşa Cami’nin duvarlarında çıplak gözle dahi görülebilecek ölçüde büyük çatlakların açıldığının belirtildiği açıklamada, “Bu projeyi yapanlar Boğaziçi kıyısına özenle yerleştirilmiş bu nadide eserin, çakılan kazıklardan etkilenmeyeceğini mi düşündü. Bu beklenmeyen, öngörülemeyen bir sonuç mu. Bu projeler kimlere emanet edilmekte. Sıradan bir vatandaşın düşünüp akıl edebileceği, hesaplayabileceği hasarları bu projeyi yapanlar düşünemiyor mu. Hemen kazıklar çakalım old bittiye getirelim derken, Mimar Sinan gibi bir abide insanın bu nadide külliyesini yıkma noktasına getirmekten hiç utanmıyorlar” ifadelerine yer verildi.

DC3qtHAXkAALu31

“ÜSKÜDAR MEYDAN VE SAHİL PROJESİ DERHAL VE BÜTÜNÜYLE İPTAL EDİLMELİDİR”
Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Gözümüzün içi gibi korumamız gereken tarihi mirasımız, 450 yıllık Şemsi Paşa Külliyesi’ne belediye tarafından alenen zarar verilmiştir. Gösterilen tepkiler neticesinde kazık çakma işleminin durdurulmasını geç kalmış yerinde bir karar olarak görüyoruz ama yetersiz buluyoruz. Bu proje toptan iptal edilmeli, Üsküdar Meydanı betona teslim edilmemelidir. Eğer bu proje hayata geçirilirse Üsküdar betonlaşacak ve kültürüne, mimarisine, geçmişine telafisi olmayan zararlar verecektir. Bu sahilin güzelliğini bitirmeyin. İçimiz dışımız beton olmasın. Gelin bu yanlıştan vazgeçin. Uzman görüşleri, halkın katılımı ve desteği alınmamış olan Üsküdar Meydan ve Sahil Projesi derhal ve bütünüyle iptal edilmelidir. Şemsi Paşa caminde hasara sebep olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Üsküdar Belediyesi olmak üzere sorumlu tüm kurumlar ve yetkililer ile yürütücü şirketler hakkında soruşturma başlatılmalıdır.”
Açıklamanın ardından ‘Tarihine ve Üsküdar’a sahip çık’ şeklinde slogan atan grup, olaysız dağıldı.

DC5osrwWAAAWe87

594ab2fcae78492854b89fcd

594ab2feae78492854b89fda

594ab2fdae78492854b89fd4