(Saray Gazetesi – 24 Haziran 2017)

Traktaş Madenciliğin Kavacık Mahallesindeki Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi için arttırım ısrarı devam ediyor. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Çevre Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte mahallede Halkın Katılımı Toplantısı yapmak isteyen Traktaş Madenciliğe mahalle sakinleri izin vermeyerek toplantıyı yaptırmamıştı. Artırım ısrarından vazgeçmeyen Traktaş Madencilik kapasite artırımına gitmek için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yeniden başvuruda bulundu. Saray’ın içme suyu kaynaklarını da tehdit eden Kalker Ocağı’nda kapasite artışı gerçekleşirse, ocak ile mahalle yerleşim alanı arasındaki mesafe 250 metreye kadar inmiş olacak. Taş Ocaklarında gerçekleştirilen patlatmalar nedeniyle evlerinde çatlaklar oluşan Kavacık Mahallesi sakinlerinin geçtiğimiz aralık ayında olduğu gibi kapasite artırımına tepki göstermesi bekleniyor.

Traktaş-Kavacık-Mahallesi-sakinlerine-soracak2-e1481274540558

Taş Ocakları nedeniyle toz altında kalan ve bazı evlerde çatlak ve yarıkların oluştuğu Kavacık Mahallesi yeni bir tehlike ile karı karşıya.
TRAKTAŞ VAZGEÇMİYOR
Traktaş Madencilik, Kavacık Mahallesi sınırları içinde bulunan Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi’nde kapasite artırımına gitmek için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yine başvuruda bulundu. Başvuruyu değerlendiren ve ÇED sürecini başlatan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü 7 Temmuz 2017 Cuma günü İnceleme ve Değerlendirme Toplantısı’nın yapılacağını açıkladı. İDK toplantısı sonrası Halkın Katılımı Toplantısı’nın hangi tarihte yapılacağının açıklanması bekleniyor.
FİRMA YERLEŞİM ALANINA KADAR GELMEK İSTİYOR
Traktaş Madencilik tarafından hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası incelendiğinde, devlet arazilerinin özel firmalara nasıl peşkeş çekildiği de ortaya çıkıyor. Zira hazırlanan başvurusu dosyasına göre Kavacık Mahallesi’nin önemli bir bölümü ile bölgedeki sit alanın bir kısmı ruhsat sahası içinde yer alıyor. Bu durum Traktaş Madenciliğe ilerleyen dönemde faaliyetlerini sürdürebilmek için mahalle yerleşim alanına kadar ilerleme imkânı tanıyor. İlk etapta faaliyet alanını 2 katına çıkarmayı hesaplayan Traktaş Madencilik, ÇED sürecinden kendi adına olumu bir sonuç çıkarırsa ocak ile mahalle yerleşim alanı arasındaki mesafe 250 metreye kadar inmiş olacak.

Traktaş-Kavacık-Mahallesi-sakinlerine-soracak1

MAHALLE SAKİNLERİ TEPKİLİ
Kavacık Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar taş ocaklarının sürekli olarak kapasite artırımı talebinde bulunmalarına oldukça tepkili. Taş Ocaklarında gerçekleştirilen patlatmalar nedeniyle sürekli korku içinde yaşadıklarını ifade eden Mahalle sakinleri, “Evlerimizde her gün yeni çatlaklar oluşuyor. Bu ocaklar evlerimize daha fazla yaklaşırsa can güvenliğimiz tehlikeye girecek. Bizler ocakların kapatılmasını beklerken, onlar kapasite artırımı peşindeler” şeklinde açıklamalarda bulunmuşlardı.

NE OLMUŞTU?
Tekirdağ Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Traktaş Madenciliğin başvurusu üzerine geçtiğimiz aralık ayında Kavacık Mahallesinde bulunan ‘Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi’nin faaliyet alanını genişletmek için Halkın Katılım Toplantısı düzenlemek istedi. Taş Ocakları yüzünden evlerinde çatlakların oluştuğunu, evlerinin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade eden Kavacık Mahallesi sakinleri, ‘Şirket defol köyümüz bizimdir’ sloganı eşliğinde, Traktaş ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü yetkililerini mahalleye geldikleri gibi geriye göndermişlerdi.

GELDİKLERİ-GİBİ-GİTTİLER-5-1

“ORMANLARIMIZI SERMAYE PATRONLARINA TALAN ETTİRMEYİZ”
Mahalle sakinlerinin tepkisi nedeniyle yapılamayan Halkın Katılımı Toplantısı’nda Kavacık Mahalle Muhtarı Osman Çengelli şunları ifade etmişti:
“Bu köy çok eski yerleşim alanı. Hala Bulgarlardan kalma evler var. Böyle tarihi bir yeri yok etmeye kimsenin gücü yetmez. Ormanlar sadece Orman Bakanlığının değil. Maden daireleri kağıt üzerinden yerleri böyle sermayedarlara satıyor. Burada yaşayan insanları düşünmüyor. Biz köyümüzü yok ettirmeyeceğiz. Gerekirse köyümüzün direniş şehidi oluruz. Gene de bu topraklarımızı ve ormanlarımızı sermaye patronlarına talan ettirmeyiz. Biz Kavacık mahalle halkıyız.”