Haber

Published on Temmuz 2nd, 2017 | by Kuzey Ormanları Savunması

Bebekler kanser hastası olarak doğuyor

(Gülcan Kılgöz / Çağdaş Ses – 30 Haziran 2017)

Elbîstan’da Afşin-Elbistan Termik Santrali’nin yaklaşık 40 yıldır ölüm saçtığını kaydeden Sosyolog Göknur Yumuşak, bebeklerin kanserli doğduğunu söyledi. Buna rağmen ünite sayısı 2’den 7’ye çıkarılmak isteniyor!

Gurgum’un (Maraş) ilçesi Elbîstan ilçesinde 1977 yılında başlayan Afşin-Elbistan Termik Santal bölgede büyük facialara neden oluyor. Nurhak dağlarının uzantısı Şardağı’nın eteklerinde uzanan Elbistan Ovası, Afşin-Elbistan A ve B Termik Santrali’yle yok edilmek isteniyor. Santral, 2 ünite olarak çalışmalarına devam ediyor. 2 ünite ile yetinmeyen şirket sahiplerinin bunu 7’ye çıkarmayı planladığı iddia ediliyor. Santral ilçedeki yer üstü ve yeraltı sularını kirleterek tüketiyor. Ceyhan Hurman ve Göksun nehirlerinin bulunduğu bölgede eskiden sulu tarım yapılırken, şimdi ise tarım bitme noktasına gelmiş durumda. Bölge halkının geçim kaynakları hayvancılık ile tarım, termik santralin küllerinden ve çıkardığı dumandan dolayı yapılamıyor. Bağların ve bitki örtülerin öldüğü bölgede halkın da sağlık sorunları yıllar geçtikçe daha çok fark edilir duruma geldi.

Sağlık kaygı verici boyutlarda

Yaklaşık 140 bin nufüsuyla Elbîstan’da hava kirliliğinden dolayı hastalıklarda ciddi oranda artış yaşanıyor. Konuya ilişkin konuştuğumuz Emekli Tarım Teknikeri ve Sosyolog Göknur Yumuşak, “Özellikle bu hastalıkların başını üst solunum yolu ve akciğer kanseri çekiyor. Yeni doğan bebeklerde anormallikler, sakatlıklar yaygın görülürken, kanserli doğan bebek sayısı giderek artıyor” dedi. Santralin yapım aşamasında bir çok işçinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Yumuşak, termik santralin bulunduğu Çoluhan beldesinde çocuklarda kanser oranının kaygı verici boyutlara ulaştığına dikkat çekti.

Bilgisizlik öldürüyor

Termik santralden dolayı hava kirliliğinin yıldan yıla arttığına işaret eden Yumuşak, kışın ısınmada linyit kömürünün kullanılmasının, yurttaşların sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Bu bölgede ekoloji hareketi olmadığı için halkın da konuyla ilgili yeterince bilgisi olmadığını ifade eden Yumuşak, “Yaşanan ölümlerin ve kanser hastalıklarının santralden kaynakladığının farkında olmayan yurttaşlar bu karşı bir mücadele de yürütmüyor” diye konuştu.

Dünyanın en kirlileri arasında

Büyük bir rantın olmasından kaynaklı “ekonomik büyüme”nin buradaki kirliliğin ve yaşananların önüne geçmek isteyenlerin de görünür olmasını engellediğini dile getiren Yumuşak, 7 ünitenin daha hayata geçmesi durumda Elbîstan’ın haritadan toptan silineceğine işaret etti. Afşin-Elbistan Termik Santrali’nin dünyanın en kirli yüz santrali arasında gösterildiğini hatırlatan Yumuşak, 40 yılını tamamlayan santralin eski olmasından kaynaklı kirliliğin had safhada olduğunun altını çizdi.

İnceleme yapılmadı

Şimdiye kadar hiçbir bağımsız heyetin bölgede incelemelerde bulunmamasının ayrıca dikkat çeken bir nokta olduğunu kaydeden Yumuşak, termik santrallerin enerji üretimi için gerekli olmadığını belirtti. Yumuşak, ekolojik dengenin geri dönüşümsüz yok olduğuna ve aşırı kimyasal kirlilikten dolayı insan sağlığının ile doğadaki yaşamın büyük bir tehlikeye girdiğini söyledi.

Güç birliği yapılıp dur denilmeli

40 yıldır ölüm saçan santralin kapasitesinin arttırılmak istendiğini anımsatan Yumuşak, Ekoloji hareketlerine de çağrıda bulunarak, “Mutlaka güç birliği yapılmalıdır. Ancak öyle büyük kazanımlar elde edilebilir” dedi. Bölge için hızlı bir örgütlenme yapılması gerektiğine dikkat çeken Yumuşak, “Bu ekoloji hareketlerinin sorumluluğudur. Tüm ekoloji örgütleri bu bölgeye dikkat çekmeli ve acilen toplumda farkındalık yaratacak çalışmalar yapmalı ve santrale yeni üniteler eklenmesine engel olmak için baskı unsuru oluşturmalıdır” vurgusu yaptı.

4 bin kişi şebeke suyundan zehirlenmişti

27 Ağustos 2016 tarihinde, Gurgum’da şebeke suyundan zehirlenen çoğunluğu çocuk yaklaşık 4 bin kişi ishal, yüksek ateş ve kusma şikayeti ile hastaneye başvurmuştu.

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑