(KOS Medya – 3 Temmuz 2017)

Bu hafta sonu Don Kişot Bisiklet Kolektifi, Kuzey Ormanları Savunması üyeleri ve onlara arabayla eskortluk edenlerin oluşturduğu 30 kişiyi aşkın bir kafile, Kuzey Ormanları’nı savunmak ve Trakya’ya ölüm bacası diktirmemek için Silivri’ye gitti. Kafile köy köy pedalladı, termik santrallere karşı mücadele eden köylülerle buluştu, kamp yaptı ve termik santrallerin etkilerini daha iyi anlatabilmek için Silivri’de maskeli bir sürüş gerçekleştirdi.

Silivri Motosiklet Kulubü üyelerinin, Silivri Çevre Derneği üyelerinin, Silivri Belediyesi’nin ve bölge sakinlerinin desteklediği etkinlikte herkes termik santrallere karşı sonuna kadar birlikte mücadele etmeye kararlı olduğunu belirtti.

Köylüler termik santrallere karşı

Önceden duyurusu yapılan etkinlik için Don Kişot Bisiklet Kolektifi ve Kuzey Ormanları Savunması üyeleri bugün öğlen saatlerinde Silivri Çevre Derneği’nin çay bahçesinde buluştular. 12 gibi yola çıktılar. İlk olarak Beyciler köyüne gidildi. Köy kahvesinde şimdiki ve eski köy muhtarı ve köylülerle konuşuldu. köylüler, termik santrale kesinlikle karşı olduklarını, ziyaretçilerine çok teşekkür ettiklerini, sonuna kadar mücadele edeceklerini, onların da mücadele etmesini istediklerini belirttiler. Yaşam savunucularu da aynı şekilde sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade ettiler. Ülkenin enerji politikaları hakkında da konuşuldu. Termik santrallerin tüm ülkede olduğu gibi bölgede de büyük bir tehdit olduğu ifade edildi.

Ardından tekrar bisikletlerle yola çıkıldı. Bu sefer bölgede termik santralden, bunun kül barajı ve cüruf alanından en çok etkilenecek olan köy olan Çayırdere’ye gidildi. Çayırdere’de köy kahvesinin önünde bisikletlerle oturuldu. Burada köylülerle ve özellikle de Çayırdere’de arazi sahibi olan ve acele kamulaştırmaya karşı dava açan köylülerle konuşuldu. Konuşmalara başka köylüler de katıldı. Termik santrallere karşı aynı dilekler ve niyetler ifade edildi.

Çayırdere’de kamp yapıldı

Çayırdere köy kahvesindeki köylülerle tek tek konuşulduktan sonra, Don Kişot Bisiklet Kolektifi ve Kuzey Ormanları Savunması üyeleri konuşmalarını yaptı. Yaklaşık yarım saat sonra buradan yeniden yola çıkıldı, önce Sayalar köyüne, ardından Danamandıra köyüne gidildi. Akşam ise Çayırdere’ye geri dönülüp, Çayırdere’de kamp yapıldı.

İkinci gün Silivri’de maskeli sürüş gerçekleştirildi

İkinci gün yine civardaki Hallaçlı köyüne gidildi. Burada iki köy kahvesinde köylülerle bire bir sohbetler yapıldı, termik santrallere dair bilgilendirmeler gerçekleştirildi, termik santrale karşı çalışmalara katılmak isteyen konuya duyarlı köylülerin iletişim bilgileri alındı.

Bunun sonrasında Silivri’ye dönüldü ve burada, termik santrallerin etkilerini daha iyi anlatabilmek için maskeli bir sürüş gerçekleştirildi.