(KOS Medya – 7 Temmuz 2017)

Geçtiğimiz hafta Kuzey Ormanları Savunması, Maslak’ta bir askeri alan içinde iş makinalarıyla katledilen ağaçları gösteren bir video paylaşmış, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kepçelerin kime ait olduğunu ve ne amaçla kesim yaptığını sormuştu.

İBB ise KOS’un başvurusuna bir hafta sonra şöyle cevap verdi: “Söz konusu alan kurumumuz yetki ve sorumluluk alanında bulunmadığından gereği Milli Savunma Bakanlığı ilgili birimlerince yapılacaktır.” Ancak kesim yapılan askeri alana giden KOS aktivistleri, “şantiye” alanını İBB’nin yaptığı işle övündüğü brandalar ile çevrilmiş halde buldular. İBB’nin Maslak’ta kesim yaptığı askeri alana astığı brandada şöyle yazıyor: “3. kolordu Komutanlığı’na 1.700 m uzunluğunda askeri duvar inşa ediyoruz. 650 mlik dere ıslahı yapıyoruz”

Kuzey Ormanları Savunması yazılı olarak yaptığı açıklamada “Maslak 1453′ isimli kaçak yapıyla, yine askeri alana kondurulmuş ‘Uniq AVM’ isimli yapının arasında sıkışıp kalmış askeri alanlar daha önce tel örgülerle çevriliydi ve içerideki yeşil alan görülebildiği için şehre güzellik katıyordu. Şimdi ise alanı yüksek beton bloklarla çevirmek için hem ağaçlara kıyıyor hem de şehrin yeşil bir alanını beton duvarla örtüyorsunuz.” diyerek bir kez daha İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ağaç kıyımına derhal son vermesini istedi.