(KOS Medya – 11 Temmuz 2017)

Rus doğalgaz devi Gazprom’un AKP İktidarı ile elele vererek Kuzey Ormanları’na saplayacağı “Türk Akım” isimli boru hattı, Kıyıköy’e 50 kilometre daha yaklaştı. AKP iktidarı Rus boru hattı projesi için Kuzey Ormanları’nı acımasızca yağmalayacak, yüzbinlerce ağaç katledilecek, orman ekolojisi dikenli tellerle ikiye bölünecek.

Sputnik’te yer alan habere göre, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Rus doğalgaz devi Gazprom’un Karadeniz’de Türk Akımı boru hattının 50 kilometrelik kısmını döşediğini belirtti.

İstanbul’da Türk mevkidaşlarıyla iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği ve Türk Akımı’nı görüşen Novak, Türkiye’nin en kısa zamanda Türk Akımı’nın Türkiye topraklarına çıkış noktalarıyla ilgili dokümanlar vereceğini söyledi.

PUTİN ÇALIŞMALARI BAŞLATMIŞTI

Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Anapa kentinde Türk Akımı doğalgaz boru hattının parçalarını birleştirme çalışmalarını takip eden Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla aramadan önce projenin inşaatını gerçekleştiren ‘Pioneering Spirit’ adlı boru döşeme gemisini ziyaret etmişti. Daha sonra Putin, Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde boru döşeme faaliyetlerinin başladığını ifade etmişti.