(Çiçek Tahaoğlu / Bianet – 18 Temmuz 2017)

Büyükada’da gözaltına alınan ve tutuklama talebiyle mahkemeye çıkarıltan hak savunucularından altısı tutuklandı, dördü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Büyükada’da gözaltına alınan hak savunucularından Özlem Dalkıran, İdil Eser, Günal Kurşun, Veli Acu, Ali Garawi ve Peter Steudtner tutuklandı.

Nalan Erkem, İlknur Üstün, Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Adli kontrol kapsamında dört kişiye yurtdışına çıkışyasağı konulurken, haftada üç gün de kolluk birimlerine giderek imza atmaları istendi.

Büyükada’da’da 5 Temmuz’da insan hakları savunucularının dijital güvenliği konulu bir çalışmadayken gözaltına alınan hak savunucuları dün adliyeye getirilmiş ve savcılık ifadelerinin ardından “silahlı terör örgütüne üyelik” suçlamasıyla (TMK 314/2) tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti.

Tutuklama talebinde, Büyükada’da insan hakları savunucularının güvenliği konulu eğitime katılan 10 kişinin “Önceden herhangi bir duyuru yapılmaksızın ‘çalışma atölyesi’ adı altında bir toplantı organizasyonu gerçekleştirildiği, bu toplantıda bilgilerin polis veya başka şahıslar tarafından ele geçirilmesinin nasıl engelleneceğinden” bahsedildiği gibi ifadelere yer verilmişti.

Ayrıca gözaltına alınanların evinde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile ilgili belgeler bulunduğu ve şu anda tutuklu bulunan kişilerle, ByLock kullanan kişilerle geçmişte görüşmeler yaptıkları da tutuklama talebinde ifade edilmişti.

Ne olmuştu?

İnsan hakları savunucuları İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü), İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu), Nalan Erkem (Helsinki Yurttaşlık Derneği), Özlem Dalkıran (Helsinki Yurttaşlık Derneği), Günal Kurşun (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Nejat Taştan (Eşit Haklar İzleme Derneği), Şeyhmus Özbekli (Hak İnisiyatifi), Ali Garawi (İsveç vatandaşı insan hakları eğitimcisi), Peter Steudtner (Almanya vatandaşı insan hakları eğitimcisi) İstanbul, Büyükada’da eğitim toplantısında 5 Temmuz’da gözaltına alınmıştı.

11 Temmuz günü insan hakları savunucuları hakkında yedi gün daha ek gözaltı kararı çıkarılmıştı. Gözaltına alınan 10 kişi dün (17 Temmuz) adliyeye getirilmişti.