Okuma süresi: 2 dakika

(Gazete Sujin – 17 Temmuz 2017)

Sur’un Yıkımına Hayır Platformu; ‘Suriçi ortak dünyamızdır, yıkımı durduralım’ başlığı ile bir ay sürecek bir imza kampanyası başlattı.

Sur’daki yıkıma karşı mücadelesini sürdüren Sur’un Yıkımına Hayır Platformu, Diyarbakır Elektirik Mühendisleri Odası binasında basın toplantısı düzenledi. Platform Sözcüsü Büşra Cizrelioğlu, iki aydır Suriçi’nin Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “kentsel dönüşüm” adı altında sürdürülen yıkıma karşı mücadele yürüttüklerini kaydetti.

Bu süreçte göçe ve yoksulluğa maruz bırakılan halkın sesi olmaya çalıştıklarını belirten Büşra, “Bu çalışmalarımız OHAL koşullarında oluşan tüm zorluklara rağmen platform bileşenleri ve duyarlı çevreler tarafından sürdürülmüştür. Suriçi halkının karşı çıkmasına rağmen yapılan ‘kentsel dönüşüm’ ve rant uygulamaları durdurulana kadar da sürdürülecektir” dedi.

Yapılan tüm çalışmalara rağmen mahalle halkının evlerini terk etmeleri için tehdit edildiğine dikkat çeken Büşra, aynı zamanda 5 yıl önce boşaltılan evlerin de hızlı bir şekilde yıkılarak, evlerini terk etmeyen mahalleli üzerinde bir baskı ve korku yaratılmaya çalışıldığını belirtti.

Halkın her türlü saldırı ve tehdide rağmen evlerini terk etmeyerek direndiğini kaydeden Büşra, “Bundan sonra da ne pahasına olursa olsun yaşam alanlarından, kültürlerinden ve sokaklarından vazgeçmeyeceklerini sürekli dillendirip bu konuda kararlı olduklarını söylemektedirler” ifadesini kullandı.

Büşra, ortak amacın Alipaşa ve Lalebey halkının meşru taleplerini dünya gündemine taşımak olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Bu bağlamda mücadelemizin bir aşaması olarak ‘Diyarbakır Suriçi ortak dünyamızdır, yıkım durdurulsun’ şiarıyla bir ay sürecek olan imza kampanyasını bugün başlatıyoruz. Toplanan imzalar siyasi partilerin temsil edildiği TBMM başkanlığına gönderilecektir. İmza kampanyamız aynı anda hem sosyal medya üzerinden hem de ıslak imzalı yöntemle sürdürülecektir. Diyarbakır dışında kalan ve kampanyamıza destek verecek kişi ve kurumlar imza föyüne @SurPlatformuresmi Twitter hesabından erişilebilir.”
Cizrelioğlu, hep birlikte “Sur için adalet” diyerek mücadele etme çağrısında bulundu.

İmza kampanyasına online ulaşmak için tıklayınız