(Zülal Koçer / Gazete Sujin – 28 Temmuz 2017)

İstanbul’da bir hafta arayla iki defa etkili olan yağış kenti felç etti. Mimar Mücella Yapıcı kentsel dönüşümün, imarsız projelerin, denetimsizliğin İstanbul’u getirdiği noktanın kaygı verici olduğunu söyleyerek, “İddia ediyorum ki bunlar iyi günlerimiz, hele bu projelerin tamamı bitsin, faaliyete geçsin o zaman biz asıl afeti göreceğiz” dedi.

İstanbul’da bir hafta arayla iki kez etkili yağan yağmur, afete dönüştü, yolları sel aldı, hayat felç oldu. Dün akşam yağan yağmurla ikinci kez suya gömülen şehirde, şans eseri şimdilik can kaybı yok ama ikisi ağır 10 kişi hastanelerde tedavi altına alındı. Metro istasyonlarının su dolduğu, araçların su içinde yüzdüğü ev ve işyerlerini su bastığı kenttin hali içler acısı. Peki 16 Milyon insanın yaşadığı bu metropol kent birkaç saat süren yağmurun etkisiyle bu hale gelmesinin nedenleri nedir? İhmaller var mı? Söylendiği gibi iklim değişikliği mi? Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi yöneticisi Mimar Mücella Yapıcı Gazete Şûjin’e değerlendirdi.

‘İstanbul’da suyla toprağın buluşması imkansız hale geldi’

İklim değişikliğinden dolayı selin yaşandığı şeklinde yorumları değerlendiren Mücella, “Eğer bir iklim değişikliği varsa bu İstanbul’un iklim değişikliğidir. Çünkü özellikle son yıllarda 1980’lerden başlayarak özellikle 2003-2005’li yıllarda mega projelerin devreye girmesiyle, TOKİ’nin kentsel dönüşümünün devreye girmesiyle, özellikle imar yönetmeliklerinin değiştirilmesiyle İstanbul’da artık suyla toprağın buluşması imkansız hale geldi” ifadelerini kullandı.

‘Her yer geçirimsiz şuan İstanbul’da’

İstanbul’da yağan yağmurun yüzde 90’ının yüzeyde kaldığını ve suyun kanallardan gitmediğini söyleyen Mücella, “Yağan yağmurun en ez yüzde 50-60’ının bir kısmının toprak tarafından emilmesi ve bir kısmının da buharlaşması en az yüzde 5-10 civarında akışa geçmesi gerekir. Maalesef burada belediyeyi suçlamak yetmiyor. Şu anda bütün insanlar evlerinin altını, bahçelerini, parkların altını büyük bir heves ve büyük bir gayretle tamamında yer altında inşaat yapıyorlar” diyerek vatandaşların da bilinçsiz yapılaşmaya gittiğini ancak bunun denetlenmediğine dikkat çekti.

‘İstanbul bu kentleşmeyi taşıyamıyor’

İstanbul’un coğrafyasının, artık bu kentleşmeyi taşıyamıyor olduğunun altını çizen Mücella, “İstanbul’da şu anda ekolojik hiçbir rezerv alan kalmadı. Bütün eşikler aşılmış durumda. İddia ediyorum ki bunlar iyi günlerimiz, bu projelerin tamamı bitsin ve faaliyete geçsin o zaman biz asıl afeti göreceğiz” sözlerini kullandı.

‘Can kaybı olmadan atlatmamız büyük bir mucize’

Mücella şöyle devam etti: “Bakın bir kent planlanırken 100 ya da 500 yılda bir yağan yağmura göre planlanır, iki saat yağmur yağmakla bu olmaz. Gereksiz battı çıktılarla, meslek odalarını, bilim insanlarını dinlemeyen, liyakata göre iş yaptırmayan bir idare ile gerçekten can kaybı olmadan atlatmamızı ben büyük bir mucize olarak görüyorum. Deniz kıyısındaki bir şehri sel basabilir mi?”

‘Projeler meslek odalarından kaçırılıyor’

İstanbul’da 9 yıl önce yaşanan sel felaketinde 31 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Mücella, “Ne için? Çünkü yapılan işler projeler ehil insanlara yaptırılmıyor, meslek odalarının denetimlerinden kaçırılıyor, yanlış eğimler veriliyor, kaldırımlar yapılıyor altına suyun geçeceği mazgallar bırakılmıyor, bunları denetleyen yok, firmayı denetleyen yok, işler yandaş firmalara veriliyor” diyerek, saydığı bu nedenlerin olası sel felaketinde yeni can kayıplarına yol açabileceğinin altını çizdi.

‘Denetim meslek odalarının elinden alındı’

İrili ufaklı yapılan tüm projelere ilişkin “Denetim asla yok” diyen Mücella, denetimin meslek odalarının elinden alındığını ifade ederek, “Biz bu projelerle ilgili Çevre Etik Değerlendirme raporları yazıyoruz” diye belirtti.

‘Kültürel yıkımlar üzerine kurulu bir idareyle!’

Mücella son olarak “Her seferinde belediye idarelerini ve meslektaşlarımızı uyarıyoruz, ama buna kulaklarını tıkayan, hakikatten İstanbul coğrafyasının kaldıramayacağı, işte Kuzey Ormanları’na, göl havzalarına, içme havzalarına yeni projeler yapacağım diye ekolojisini, insanların felaketi üzerine, ekolojik kültürel yıkımlar üzerine kuran bir idareyle karşı karşıyayız” dedi.