(Gazete Sujin – 30 Temmuz 2017)

Çıkarılan fosfat yüzünden ‘ Satılık’ denilen Karataş köyünde halka evlerini bırakıp gitmeleri için pazartesi gününe kadar süre verildi. Evleri boşaltmaları istenen köy halkı ise yıkıma karşı ne pahasına olursa olsun mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Mazıdağ’a bağlı Karataş Köyünde çıkarılan fosfat yüzünden köy halkına 31 Ağustos tarihine kadar ‘ Evlerinizi boşaltın’ yazılı bir tebligat gönderilmişti. Şirket sahibi Cengiz Holding kararı ile Eti Bakır tarafından avukatlar aracılığıyla gönderilen tebligatta halkın tarım alanlarını ve evlerini boşaltmaları istendi. Buna karşı direnişe geçen Karataş( Şemıkan) halkı ne pahasına olursa olsun mücadele edeceklerini dile getirdi.

Kendi kendine yeten köy…

Doğal ve komün bir yaşamın örüldüğü köyde halk tüm ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor. Sularını çeşmeden, yemeklerini gölde ki balıklardan ve arı kovanlarından sağlayan halk şehirlerde yaşamayacaklarını her fırsatta dile getiriyor. Musluk sularını kireçli diye içmeyen halk kendi sularını köye bağlı kaynak sulu çeşmelerden sağlıyor. Yiyeceklerini daha çok hayvanlardan ve tarım arazilerinden alan halk dışarıya bağlı bir hayat yaşamıyor.

Halktan dayanışma çağrısı

Var olan yıkım tehdidine karşı ne olursa olsun köylerinden çıkmayacaklarını söyleyen yurttaşlar pazartesi günü Kaymakam ve Jandarma ekiplerinin köye geleceğini dile getirdi. Köylüler şimdiden kendilerini ‘ikna’ için gelecek olan Kaymakam’a karşı direniş başlattı.

‘Sonuna kadar direneceğiz’

Gönderilen tebligatla korkutulmak istendiklerini ama ne pahasına olursa olsun mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyleyen Emine Araç, “ Burası bizim dedelerimizin, babalarımızın mirası. Bu köyü bırakırsak bizim gidecek bir yerimiz kalmaz. Biz burayı seviyoruz. Çocuklarımız burada büyüsün istiyoruz. İnsanları yaptıkları bu zulümdür. Biz de bunu kabul etmediğimizi geldiklerinde onlara da göstereceğiz. Sonuna kadar direneceğiz” dedi.

‘Ne pahasına olursa olsun…’

Şehirlerde yapamadıklarını kendi doğal yaşam alanı ve komşuları ile birlikte kalmak istediğini dile getiren Emine, “ Burada her şey var. Hiçbir şeyi dışarıdan almıyoruz. Bu bereketli verimli toprakları bırakıp nereye gideriz? Asla çıkmayacağız buradan. Şehirlerde yapamıyoruz, çok mu zor yaşayamayız oralarda. Biz buradan çıkmayız zorla çıkardıklarında da kepçelerin önünde duracağız. Kadınlar olarak sonuna kadar köyümüzü koruyacağız. Ne pahasına olursa olsun asla geri adım atmayacağız” diye konuştu.

Ellerinde pankartlar ile pazartesi günü yapacakları yürüyüş ve basın açıklamasına hazırlanan köy halkı herkesten destek bekliyor. Haksız yere evlerinin yıkılacağını yaşamlarının yok olacağını dile getiren halk, tüm STK’ları dayanışmaya çağırdı.