(Trakya Gözlem / 3 Ağustos 2017)

Saray’ın lağımı yapılan yeni kanalizasyon şebekesine rağmen hala Galata deresine boşaltılmaya devam ediyor. Saray’a kadar temiz şekilde gelen Galata Deresi, Saray’dan sonra kirli şekilde akıyor. Yıllardır Saray’ın kanalizasyonu Galata Deresi’ne boşaltılırken, Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin Saray’da gerçekleştirdiği yeni kanalizasyon hattı ile birlikte artık Galata Deresi’nin kirletilmeyeceği savunulmuştu.

Büyük bir şovla 27 Eylül 2016 yılında yeni içme suyu ve kanalizasyonun şebekesinin açılış töreni gerçekleştirilmiş, CHP milletvekillerinden belediye başkanlarına kadar bu hizmetin ne kadar önemli olduğu uzun uzun anlatılmıştı. Yapılan yeni kanalizasyon sistemi ile Galata Deresi’nin artık kirletilemeyeceği savunulmuştu. Fakat Soğuk Su mevkiinde hala iki farklı noktadan Galata Deresi kirletilmeye devam ediyor.

“SARAY’IN ATIKLARI ARITILARAK DOĞAYA SALINIYOR”

TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa açılış töreninde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı; “Bugün gerçekten Saray için bir milat. Uzun süreden beri devam eden altyapı çalışmalarının TESKİ açısında sonuna gelmiş bulunuyoruz. Kabaca 19 Milyonluk bir yatırımın açılışını yapıyoruz. Hem içme suyu hem de kanalizasyon anlamında Saray’ın sorunu çözüldü.  Kabaca 200 kilometrelik bir altyapı çalışması sonlandı Eski kanalizasyon sisteminde atıklar 1 noktadan Ergene’ye 8 noktadan da Galata Deresi’ne boşaltılıyordu.  Artık Saray’ın atıkları ileri biyolojik arıtma tesisi ile birlikte, arıtılarak doğaya salınıyor. Proje kapsamında 88 bin 344 metre kanal hattı yenilendi ve atıkların arıtma tesisine gönderilmesi için 2 adet terfi merkezi kuruldu.  Tabi şebekeyi yapmak yetmiyor. Vatandaşların evlerine parsel bağlantılarının yapılması için ilk defa Saray’da bu bağlantıları ihaleye tabi tuttuk.  150 bin liralık bir ihale bedeliyle bu işlemler ihale edildi.  Bugün itibari ile bu çalışmaların büyük bölümü bitti”

Şafak Başa’nın bu açıklamalarının üzerinden neredeyse bir yıl geçmesine rağmen Saray’da bir şeyin değişmediği gözüküyor. Galata Deresine hala lağım suları bırakılırken, derenin kirlenmesine göz yumuluyor. İki adet terfi merkezi kurulmasına rağmen lağım sularının neden arıtma merkezine gönderilmediği ise hala bilinmiyor. Yetkililerin bir yandan Ergene nehri kirlemesin diye sarf ettiği söylemler bir yandan da Galata Deresinin, arıtma merkezi ve terfi merkezleri olmasına rağmen derelerin kirletilmesi ciddi bir tutarsızlığın yansıması olarak karşımıza çıkıyor.

SADECE GALATA DERESİ DEĞİL

Sadece Galata Deresi değil, Saray ve Kapaklı çevresi için hayati önem taşıyan Ayvacık İçme suyu göletine de hala lağım akıyor. İçme suyu göletinin yapımına başlanacağı ve göletin su tutma tarihleri çok önceden belliyken TESKİ Güngörmez Mahallesi’nin bir kısmından gelen lağım sularının gölete karışmasını engellemiş değil. işin daha önemli kısmı ise gölete ishale hatlarının çekilmesinden sonra bu lağımlı suyu vatandaşlara içme suyu olarak vermesi olacak. TESKİ’nin hem Galata Deresinin kirlenmesini önlemek hem de Ayvacık İçme Suyu göletinde biriken suların temizliğini sağlamak için ne zaman harekete geçecek bilinmiyor.