(Kos Medya, 3 Ağustos 2017)

Silivri halkı, ilçe sınırları içinde yapılacağı ilan edilen kömürlü termik santrale karşı örgütlenirken şimdi de yeni bir rüzgar enerjisi santraliyle (RES) karşı karşıya kaldı. İlçenin Danamandıra köyü yakınında Sancak Holding’in enerji şirketi Sancak Enerji tarafından yapılması planlanan ve İstanbul Valiliği’nce “ÇED gerekli değildir” kararı çıkarılan santral projesi için düşünülen alan ağırlıklı olarak orman olmak üzere tamamen yeşil alan.

 

2016 Ekim’inde, planlarda “tarım ve orman alanı” olarak geçen Çerkezköy-Silivri arası ile Tekirdağ Vize yakınlarındaki iki bölgenin “Enerji Üretim Alanı” ilan edilmesiyle birlikte, Silivri ve Çerkezköy-Vize bölgelerinde termik santral süreci başlamıştı. Yaşam alanlarında termik santrali yapılmasını istemeyen Silivri halkı ilçe genelinde ve köylerde örgütlendi ve Silivri Çevre Derneği’nin yanısıra Kuzey Ormanları Savunması, Don Kişot Bisiklet Kolektifi gibi ekoloji/kent hareketleri de mücadelenin aktörlerinden oldu.

Termik yetmedi sıra RES’te
Termik santral projesine karşı mücadele sürerken, 18 Temmuz 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilk Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’nün internet sayfasında yayınlanan duyuruyla, Silivri’nin Danamandıra Köyü’nde, başvurusu 27 Nisan 2017’de yapılan Yamaçtepe-2 Rüzgar Enerji Santrali projesine ait Proje Tanıtım Dosyası (buradan indirilebilir), bakanlığa sunuldu ve tamamen ormanlık alana inşa edilmesi planlanan proje hakkında İstanbul Valiliği tarafından “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verildi. Son 20 yılda gündeme gelen 59 bin projenin 54 bininde olduğu gibi.

738 hektarlık yeşil alandaki proje için “ÇED gerekli değil”
Danamandıra Köyü mevkiinde düşünülen proje alanı tamamen orman. Santralin kendisi için 737,3 Hektar (7.373.077 m²), Şalt Sahası ve Sosyal, İdari Alanı için 0,4 Hektar (4.000 m²), 1 Adet Rüzgâr Ölçüm Direği Alanı için 0,4 Hektarlık (4.000 m²) olmak üzere, proje için belirlenen toplam alan yaklaşık 738 hektar, yani 7 milyon 380 bin metrekare. Kayın, meşe, gürgen ve dişbudak gibi ağaç türlerinin bulunduğu alanda toplam 11 adet türbinin inşa edilmesi planlanıyor

Proje orman düşmanı Sancak Holding’in
Tamamen doğal alanın üzerine inşa edilmesi planlanan santral projesi Sancak Holding’e ait. Sancak Holding de AKP iktidarıyla kurduğu yakın ilişkiyle bilinen sermaye gruplarından. Şirket en son İzmir’in Urla ilçesinde bulunan Ovacık köyünde planladığı, ve yargı süreçleri devam ederken yaptığı ağaç kesimleriyle gündeme gelmişti. Şrket köyde en az 1820 ağaç kesmişti.

Ethem Sancak da özellikle kişisel şirketi BMC ile Kuzey Ormanları’na yıkım getirmek isteyenlerden. Sakarya Karasu’da tarım alanlarının “Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi” olarak ilan edilmesinin ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, bölgenin AKP’nin yandaş şirketi Ethem Sancak’ın BMC şirketine “Münferit Endüstri Bölgesi” olarak değiştirilmesi için çalışmalara başlamıştı. Münferit Endüstri Bölgesi alanda sadece Ethem Sancak’ın faaliyet yürütmesi anlamına geliyor.

Bu süreçle birlikte Sancak’ın BMC’si, Sakarya’daki Acarlar Gölü ve longoz ormanları yakınına TOMA ve Akrep fabrikası kurmak için harekete geçmiş ve ilgil iÇED süreci başlamıştı.