(Bülent Karagöz / Kocaeli Cumhuriyet – 4 Ağustos 2017)

Kandıra Kocaeli’nin insan elinin hoyratça kirletmediği bakir kalan tek yerimizdi. Sapanca’ya giren Araplar sayesinde yükselen yer fiyatları ve yavaş, yavaş değişen bir demografik erozyona uğradığını gördük.

Yalova’dan bu yana giderek yoğunlaşan Arap nüfusu ve sermayesinin egemen olacağı günleri de göreceğiz inşallah AKP sayesinde.

İzmit’te yapılmaya başlayan milyon dolarlık üçüz kule ile iktisadi alanda da başlayan atılımları büyüyerek devam edecek. Ve bölgemiz vahşi Arap sermayesinin işgaline uğrayacak.

Gelelim Kandıra’ya… Bu bakir topraklar, Karadeniz kıyısında olmasının avantajı ile iştah kabartan bir rant kapısı oldu. Yoksullaştırılarak sürekli toprak satmak zorunda kalan köylünün topraklarına hep hazır alıcılar vardı.

Yıllardır süren toprak toplama işinin sonuna gelindi. Yollar yapıldı, gittikçe değerlendi araziler.

Arazileri satın alanlar ise zaten her gün biraz daha zenginleşiyorlardı. Bunları defalarca yazdık. Kandıramızın başına örülen çorabı anlattık ve anlatacağız, köylümüzü halkımızı aydınlatmaya, topraklarına, köylerine ve kentlerine sahip çıkmaya çağıracağız.

Şimdi bugünkü esas konumuza gelelim;

Bağırganlı ve etrafındaki köylere (Çalköy, Seyrek, Babalı, Kıncıllı, Kerpe, Kurtyeri, Kefken, Cebeci) bir bildirim geldi.  5000’lik plan çıkarılmıştı ve bu köylerin gelişmesi için devletin yaptığı özel bir yatırım olarak gösterilmeye çalışıldı. Neredeyse onlara müjde olarak verdiler bu haberi, köylünün başına devlet kuşu konmuştu.

Evet devlet kuşu konmuştu, ama kime? Bu toprakları yıllardır el altından toplayan kendilerini  saklayan o gizli karanlık kişilere. Ağızlarının salyaları akarak bekledikleri günler çok yaklaşmıştı ve erecekler şimdi muradlarına.

Planda 13-15 metrelik yollar var, hayretler içinde kalıyoruz. Acaba nerede yaşıyoruz diye şöyle bir düşünüyoruz. Bayram değildi ama enişte bizi öpüyordu.

Park alanları o kadar çok ki, görseniz, şaşırırsınız. Tarih yazmamıştır böyle park alanlarını memlekette. Özellikle şehirlerde park alanlarını rant alanlarına çeviren iktidar, çok cömertti nedense bu konuda Bağırganlı’da.

Adama, geçen sene ev ruhsatı vermişler, şimdi evinin üzerinden yol geçiyor.

Köylünün, kalan 3-5 parça kalan fındık bahçesi park’a falan çevrilmiş.

Yani kiminin evini yıkacaklar.

Kiminin bahçesine park ve yol bahanesiyle el koyacaklar

Önce park yeri olarak kamulaştırırsın, sonra bir karar çıkartır istediğin adama satarsın. AKP Belediyelerinde çok  yaşandı bu haller.

Her işin bir kolayını bulmakta uzmanlar zaten, onlar için zor olmaz. İş bitiricidir bu işlerde bizim ülkemizde iktidar.

Köylüyü buralardan ellerine 3-5 kuruş verip sürecekler.

Yani asıl amaç köylünün buraları terk etmesini sağlamak. Adamın evi yıkılmış, toprakları elinden alınmış, peki ne yapacak bu adam? 300 yıllık köyünden göçüp gidecek arkasına bakarak.

Bir de iddialara göre bu bölgelerde AKP’nin üst düzey yöneticilerininde yerleri de varmış.

Ama nedense bu beyefendilerin köylüden daha önce beleşe almış oldukları arazilere ne yol vuruyor, nede park oluyor. Olan her zamanki gibi köylüye oluyor.

Allahın inayetine bakın, hikmetinden sual olunmaz ama bu adamların arazilerine dokunmayan bu yollar, neden acaba hep garibanın üstünden geçer?

Bir de iddialara göre bu AKP’li yöneticilere bu yerleri almasında öncülük edenlerin arazilerine dokunmuyor bu 5000’lik, 1000’lik planlar. Plan yandaşı da kolluyor, eee kolay mı adamın kendi köylüsünü satması, bu adamlarda mükafatlandırılmalı. 

Çok garip değil mi? Yine Cenabı mevlam AKP’lileri kollamıştı, tabi Allah’ın sevgili kulları onlar, çok zenginleşmeleri gerek.

Çünkü onlara, sadece öbür dünyada değil, yeryüzünde de bir cennet ve zenginlik gerek.

Bu 5000’lik plan kazasız belasız geçtikten sonra, sırada 1000’lik plan var, oda geliyor, köylünün kalan yerleri de böylelikle elinden gidecek. Bu memlekete köylü ne gerek?

Sadece köle işçiler gerek, parasını verdin mi geliyor zaten yurt dışından her türlü yiyecek.

Zenginler aç kalacak değil ya.

Daha bitmedi bir şeyler daha var; 

Ne varmış hele bir bakın, Bağırganlı’ya büyük bir liman yapılacakmış.

O yüzden yıllardır buralarda toplanıyormuş araziler. Kuzey Anadolu otoyolu da var ya offff, ne çok para eder ama. Beleşe kapattığın yerler bir servet, yedi sülalene yeter, gelsin Araplar, girsin cebe dolarlar. Sevinmez mi AKP’liler? vallahi 5 vakit namazın üzerine bir beş vakit daha koyarlar da öyle kılarlar.

Para var huzur var ama köylünün gitmesi gerek, kalabalık etmesin fakirler..

Gene bitmedi biter mi rantın olduğu yerde dolaplar.

Yine yıllardır bu bölgede kamuya ait koylar, denizin içinde kayalar dahi tapulanmış, kimin üzerine yapılmış nasıl yapılmış belli değil. Oysa zaten kıyı şeridi halkın malı değil midir?

Oralara dahi göz koymuş dünya malında gözü olmayan millet için çal ışan, dini bütün beyefendiler.

Yine iddialara göre bu işte AKP’li bakanların dahi parmağı var.

Bir incelense altından neler, neler çıkar. Ama nedense ne bir açıklama gelir, nede bir denetleyen.

Çünkü çoook büyük, kocaman  bir devlet adamı helikopterle gelmiş ve işaretlemiş oraları zaten.

Diyor ki köylünün biri bizim idam fermanımızı çoktan verdiler, toprağımıza göz koyanlar bizi fakirleştirmekle işe başladılar. Yüzyılların tarihi geçiş yolları, kültürü, dağı, denizi vede insanlarımızı, emeğimizi dahi yağmaladılar.

Bizi yerimizden yurdumuzdan edecekler, bizden çaldıkları çocuklarımızın geleceğidir inşallah bir gün hesap verecekler.

Ayın 11’ine kadar köylümüz itiraz dilekçelerini vermek zorunda. Birlik olup topraklarını korumaya çalışıyorlar. Şimdiden yüzü aşkın dilekçe verildi ancak daha duyarlı davranarak, tek vücut olmalılar, ve umuyorum ki başaracaklar. Ama bitmez köylümüzün başına örülen bu çoraplar, başımızda bu iktidar varken. .

Evet bu yağma ve bu talan devam ederken böyle daha çok beddua alacaklar. Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Karaosmanoğlu bu gariban insanlarımız yani köylümüz buralardan göçünce, bu topraklar el değiştirince, burada bir kültür yok edilince size madalya mı verecekler?

Bu iddialar boş değil ve bu toprakların sahibi olan halk inanın çok yakında uyanacak…

Kandıra ile yazılacak daha çok şey var ve daha çok şey yazacağız ama hep köylümüzün yanında olacağız.