(KOS Medya – 5 Ağustos 2017)

Ülkenin dört bir yanında orman ve tarım alanları işgal edilerek gerçekleştirilen, ihtiyaç dışı ve ranta dayalı enerji yatırımlarından birinde daha düğmeye basıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bin megavatlık YEKA (Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) ihalesini, en düşük teklifi veren Siemens – Türkerler – Kalyon Enerji konsorsiyumuna verdi. İhaleye ayrıca; Nordex (Almanya), Vestas (Danimarka), Senvion Rüzgar (Almanya), General Electric (ABD), Goldwind (Çin), Enercon (Almanya), MingYang (Çin) gibi dünyanın önde gelen bir çok emperyalist şirketi de katıldı.

Hali hazırda başta Kuzey Ormanları olmak üzere özellikle ‘kamulaştırma’ bedeli ödememek için seçilen pek çok tabiat bölgesi yoğun bir RES saldırısı altında. RES şirketleri bugüne kadar onbinlerce ağacı kesmenin yanı sıra orman içine açtıkları geniş servis yolları ve koruma telleri ile ekosistemleri bölerek tahrip ettiler. Projenin uygulanacağı 5 bölgeden biri ise yine Kuzey Ormanları Trakya hattı olan Edirne – Kırklareli – Tekirdağ

Nuran Erkul ve Gülşen Çağatay’ın AA’da yer alan haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, bin megavatlık YEKA ihalesinde, kilovat saat başına en düşük teklifi 3,48 dolar/cent ile Siemens -Türkerler- Kalyon Enerji konsorsiyumu verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca, bin megavatlık rüzgar enerjisi kapasitesi oluşturulması için açılan ve Türkiye‘nin ilk Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinde kilovat saat başı en düşük teklifi 3,48 dolar/cent ile Siemens – Türkerler- Kalyon Enerji konsorsiyumu verdi.

Kilovatsaat başı açık eksiltme usulüyle yapılan ihalenin komisyon başkanlığını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Alparslan Bayraktar yaptı.

İhaleye, Vestas – Enerjisa, General Electric – Fina Enerji, Goldwind – Akfen Holding – Beyçelik, Siemens – Türkerler- Kalyon Enerji, Enercon – Polat Enerji – Limak Enerji, Nordex – İklim Elektrik Yatırım – MKS Marmara – Zorlu Enerji, MingYang – İlk İnşaat, Senvion Rüzgar Enerjisi Çözümleri – IC İçtaş Enerji olmak üzere 8 konsorsiyum katıldı.

Türkerler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Türker

Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesini kazanan konsorsiyumda yer alan Türkerler İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, projesinde yerli üretimin yüzde 64 civarında olacağını, yüzde 35 oranında ekipmanın yurt dışından geleceğini belirterek, “Ekipmanların finansmanını yabancı kaynaklardan, kalan kısmı ise yerli bankalardan sağlamayı planlıyoruz.” dedi.

İhalede kilovatsaat başına 3,48 dolar/cent ile en düşük teklifi veren Siemens-Türkerler ve Kalyon konsorsiyumunun yöneticileri gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türker, ihalenin Türk ekonomisine olan güveni yansıttığını belirterek, “Bu ihaleye beş Alman devi ilgi gösterdi, ortaklarımızla dersimizi çok iyi çalıştık. İhale sonunda ortaya çıkan sonuçtan memnunuz.” ifadesini kullandı.

İhaleye hazırlanırken doğru ve yüksek kapasite faktörünü yakalamış olduklarını dile getiren Türker, teklif ettikleri fiyatları Siemens’in teknolojisinin yüksekliğine güvendikleri için verdiklerini aktardı.

Projenin nasıl finanse edileceği yönündeki soruya da Türker, “YEKA projesi için yerli üretim yüzde 64 civarında olacak, yüzde 35 yurt dışından ekipman gelecek. Ekipmanların finansmanını yabancı kaynaklardan, kalan kısmı ise yerli bankalardan sağlamayı planlıyoruz.” karşılığını verdi.

Siemens maliyeti düşürmeye çalışacak

Siemens Gamesa Türkiye Üst Yöneticisi Hakan Yıldırım da Siemens olarak 160 yıldır Türkiye’de faaliyet gösterdiklerini belirterek, “YEKA kapsamında belirlenen sınırların üzerinde hedef koyduk. Elektrik birim maliyetini daha düşürmek için elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata ise Rüzgar Enerjisi YEKA projesinin stratejik bir ihale olduğunu belirterek, “Bin megavat daha Türkiye’nin dışa olan bağımlılığını azaltmayı gerçekleştiren bir ihale oldu. Sonuçtan memnunuz.” dedi.

Ata, böyle bir proje için 1,5 yıl gibi kısa bir sürede mevzuat oluşturmanın kolay olmadığını belirterek, Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve maden politikasında yerli ve yenilenebilir kaynaklara ağırlık vermesinin önemine değindi. Ata, söz konusu süreçle Türk firmalarının teknoloji üretebilir hale gelmesinin stratejik bir adım olduğunu sözlerine ekledi.