(KOS Medya – 9 Ağustos 2017)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Allah’ın bize verdiği Ayder bambaşka, ama biz Ayder’i kirlettik rezil ettik.” dediği Ayder Yaylası’nda Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için ihale yapıldı. Çamlıhemşin Belediye Başkanı Ak Partili Osman Haşimoğlu,”Karadeniz’de ve Ayder’de arz talep gün geçtikçe yoğunlaşıyor. Bu talebi karşılayacak fiziki mekanlar yapılmak isteniyor.” diyerek doğal sit alanı olmasına rağmen hala Koruma Amaçlı İmar Planı bile olmayan Ayder Yaylası’nı nasıl bir kentsel dönüşümün beklediğini ifade etmiş oldu.

Muhammet Kaçar’ın DHA’da yer alan haberine göre, 5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapıların yükseldiği önemli turizm merkezlerinden Ayder Yaylası’nda Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için ihale yapıldı.

Çamlıhemşin İlçesi’nde bulunan Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Turizm Merkezi’ ilan edildi. Aynı zamanda belediye mücavir alanı olan ve doğal güzelliği ile öne çıkan yaylada bu tarihten sonra gelişigüzel yapılaşma başladı. 1994 yılında Milli Park, 1998 yılında ise Doğal SİT Alanı ilan edilerek koruma altına alınan Ayder, 2006 yılında da Bakanlar Kurulu Kararıyla, ‘Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi’ ilan edildi. 1998 yılında Doğal SİT Alanı ilan edilen yayla için yasaya göre valilik tarafından 2 yıl içerisinde Koruma Amaçlı İmar Planı oluşturulması gerekiyordu. Ancak, aradan 19 yıl geçmesine rağmen yayla için imar planları hazırlanmadı.

158 BİNA İÇİN YIKIM KARARI

Koruma planlarının uygulanması halinde yapılaşma tipi ve yoğunluğunun ancak projeler dahilinde yapılabileceği Ayder Yaylası, her geçen gün doğal özelliğini yitirdi. Kaçak ve beton yapıların inşa edildiği yayla ve çevresinde yüzlerce kişi, kaçak yapılaşma ile SİT ve Milli Park yasalarına muhalefetten yargılandı. Çamlıhemşin Belediyesi Meclisi, Ayder Yaylası’ndaki 290 yapıdan 158’i hakkında, kaçak ve ruhsata aykırı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı aldı. Kaçak ve ruhsata aykırı yapıların yıkılması için Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca hizmet alımı yoluyla açık ihaleye çıkıldı. Ancak yıkım ihalesine katılan firma olmayınca kaçak yapılar yıkılamadı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN YENİ MODELLER HAZIRLANIYOR

5 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapıların yükseldiği Ayder Yaylası’nda TOKİ tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için 5 farklı yayla modeli hazırlanıyor. Uygulanacak modelde dikey yerine en fazla 2 katlı yatay yapıların yer alması öngörülüyor.

CUMHURBAŞKANI’NDAN AYDER TEPKİSİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Rize’de İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde partisinin İl Başkanları Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısındaki konuşmasında Ayder’deki gelişi güzel yapılaşamaya ilişkin sessizliğini bozmuş Ayder’in kirletilerek rezil edildiğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan konu hakkında şöyle konuşmuştu:

“Dün akşam aramızda dertleşirken il teşkilatında yaylaları konuştuk. Şu andaki Ayder bizim temsilimiz olamaz. Allah’ın bize verdiği Ayder bambaşka, ama biz Ayder’i kirlettik rezil ettik. Başkan öyle olur mu, olmaz değil mi? Haşemoğlu’yla konuştuk o da hak veriyor. Buralar üzerinde devlet olarak da özellikle duracağız ve özellikle durmak suretiyle Ayder’i bu yapılanmayla değil, kentsel dönüşümle inşallah şanına yakışır bir hale getireceğiz. Bugün İçişleri Bakanımızla da Uzungöl’ü konuştuk. Aynı değişim ve dönüşümü de Uzungöl’de yapmamız lazım. Bunlar çekim alanı, bunu yaptığımız anda ben inanıyorum ki buraya gelenlerin sayısı çok ama çok fazla olacak. Rize’de bizim doğru dürüst bir otelimiz yok. Buraya gelenler nasıl kaçacağım diye düşünüyor. Bazı arkadaşlarımızı teşvik ediyoruz. Bunlar otel olayına girmeleri halinde Rize biraz rahatlayacak. Milletvekillerimiz sıkıştıracak, biz sıkıştıracağız. Rizeli hemşerilerimiz bu adımları atarsa Rize çok daha fazla turist çekecek.”

BAŞKAN HAŞİMOĞLU AYDER’İ DEĞERLENDİRDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü konuşmasında Ayder ve Uzungöl’deki gelişi güzel yapılaşmayı gündeme getirmesinin ardından Çamlıhemşin Belediye Başkanı Ak Partili Osman Haşimoğlu, Ayder bölgesindeki çalışmalarla ilgili açıklama yaptı. Haşimoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya ilişkin değerlendirmesini doğru bulduğunu belirterek şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız doğru söylüyor, doğru olanların yapılmasını arzu ediyor. Niyeti çok belli. İnşallah akıbetimizde hayırlısı olur. Ayder Doğu Karadeniz’in turizminde gerçekten lokomotif olan bir yer özelliği ile, güzelliği ile Kaçkar Dağları’nın zirvesine en kolay ulaşılan bir noktada olması münasebetiyle, özel bir yerdir. Karadeniz’de ve Ayder’de arz talep gün geçtikçe yoğunlaşıyor. Bu talebi karşılayacak fiziki mekanlar yapılmak isteniyor. Bu nedenle Ayder’deki imar planları ve mevzuatlar müsait olmadığı için planlı yapılaşmaya izin verilemiyor. Bu nedenle izin olmayınca kaçak yapılaşma gündem oluyor ve bu zamana kadar hep böyle geldi.”

Ayder’in TOKİ koordinatörlüğünde gündem olduğunu ifade eden Başkan Haşimoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlara Cumhurbaşkanımız diyor ki: bir dur deyin. Türkiye’de hiç bir örneği olmayan 5 bakanlığın ortak protokol imzalandığı bir protokolle Ayder’i Başbakanlığın, TOKİ’nin koordinatörlüğünde gündem oldu. Buna örnek olacak yaylalar var. Örnek Uzungöl ama öncelikle Ayder’e yapılacak sonrasında da Uzungöl’e de aynı statü uygulanacak. Yapılmak istenen şu:  Ayder’deki çarpık yapılaşmayı önlemek. Düzenli planlı bir yapılaşma getirmek ve Ayderin doğal kültür yapısını bozmamak. Cumhurbaşkanımızın başına koyduğu kriter, konutlar, konut olacak alanlar, zemin, ticari işletme pansiyon ve otel gibi işletmeler Bodrum  zemin + 2’yi geçmeyecek. Ayder de bu durumda hemen hemen yapılaşmaya elverişlidir.”

‘AYDER’DE ÇEŞİTLİ SORUNLAR VAR’

Ayder’de başka sorunlara dikkat çeken Başkan Haşimoğlu, “Ayder’de başka çeşitli sorunlar da var. Trafik, kamusal alan, park ve ulaşım sorunları var. Günde 12 bin aracın girdiği, günlük sadece 25 bin ziyaretçinin ziyaret ettiği bir yerdir Ayder, ancak bunun 4 binlik kısmının konaklamasını karşılayabilen bir Ayder var. Bu yoğunluğu altyapıları tamamlayarak sürdürülebilir bir Ayder  100 sene, 200 yüz sene sonrasına hitap edecek bir Ayder yapılandırılması tasarlanıyor şuanda” diye konuştu.

“AYDER’DE TOKİ KONUT YAPIP SATMAYACAK”

TOKİ’nin ön görülen yapılandırma çalışmalarıyla Ayder’de çok katlı yapıların yer almayacağını da dile getiren Osman Haşimoğlu, “TOKİ Ayder’deki yapılandırmada kar amaçlı konut, işyeri yapıp satmayacak” dedi. Projeyi 5 bakanlığın yürüttüğünü belirten Osman Haşimoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Beş bakanlığın ortak yürüttüğü bir proje bu. Hak sahiplerinin haklılıklarına göre tekrar haklarını iade edip planlı bir yapılaşma gerçekleştirilerek Ayder’i sürdürülebilir bir hale getirilmek amaçlanacak. Ayder’de devasa binalar, oteller yapılıp satılmayacak. Ayder’de yeniden yapılan yapılanmayla beraber hak sahipleri mağdur edilmeyecek.  Çok güzel bir Ayder olacak örnek bir Ayder olacak. Ayder Karadeniz’in ilk ayağı lokomotifini oluşturuyor bu bir ilk olacak. Yayla turizmi Türkiye’de çok hızla gelişen bir turizm, Ayder de bunun ilk ayağını oluşturuyor. Bu da örnek olacak ve bütün yaylalar şimdiden sonra oradaki doğal şartlarla ve yapılarla ibare edilecek. Çalışmalar bölgenin kültür ve doğa yapısını bozmadan yapılacak. Bütün mücadele de bunun için.”