(Dilara Kan / Birgün – 12 Ağustos 2017)

Dersim’de 10 gün önce başlayan yangın yayılarak devam ediyor. ‘Özel güvenlik bölgesi’ gerekçesiyle halkın yangını söndürmesine izin verilmiyor.

Dersim’in dört bir tarafında operasyonlar sonrasında çıkan yangınlar devam ediyor. Yaklaşık on gündür Pülümür, Hozat, Nazmiye ve Ovacık ilçelerinde devam eden yangınlar binlerce hektarlık alanı yok etti. Halkın yangınlara müdahalesi “güvenlik” gerekçesiyle engellenirken, ormanlık alanlardaki binlerce yaban hayvanı da telef oldu.

Çevre örgütleri Dersim’deki orman yangınlarını protesto etti. İstanbul İHD şubesinde bir basın toplantısı gerçekleştiren dernek temsilcileri askeri operasyonlar sonrasında yakılan ve binlerce hektarlık alanı kapsayan orman yangınlarına son verilmesi istedi. Dersim Dernekler Federasyonu (DEDEF), Munzur Koruma Kurulu, Peri suyu Koruma Platformu, Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu, Demokratik Alevi Dernekleri, Munzur Çevre Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Dersim Araştırmalar Merkezi, HDK Ekoloji Meclisi, Yeşil Öfke Ekoloji Meclisi’nin de aralarında bulunduğu örgütlerin ortak açıklamasında yagınlaırn bir an çnce söndürülmesi istendi.

Yaşam alanları vedoğa yok ediliyor

Açıklamada, “Dersim’in yaşam yolları, nefes aldığı bölgeler, suyun beslendiği yamaçlar yakılıyor. Dersim ateş içinde, yanıyor. Dersim’de operasyonların artması ile birlikte her yerde ateş var. Yangınlar Dersim’in ünlü meşe ormanlarını yok ediyor. Bir kısmı halkımız tarafında söndürülmesine rağmen ormanlar yakılmaya devam ediliyor. Ormanlarımızın, doğamızın yakılmasına son verilsin” denildi.

Çatışma var vurulursunuz!

Yangının yayılarak devam ettiğini belirten Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) yöneticisi Ali Rıza Bilir, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 10 gündür ormanlarımız yanmaya devam ediyor. Valilikle yaptığımız görüşmede, bölgede çatışmaların olduğu ve güvenlikli bölge olmadığı için yangının söndürülmesi için vatandaşlara izin verilmeyeceği söylendi. Yangın çok fazla alanı tahrip etti. Karaoğlan-Ovacık mıntıkası arasında çok büyük bir ormanlık alan var. Orayı ateşe vermişlerdi ve halk tarafından söndürülmüştü. Nazımiye Mevkii’nde çok büyük bir alan tutuşturulmuş durumda. Bunun dışında halkın yoğunlukla kullandığı, denize girdiği Kutudere bölgesi de yanıyor ve duman bulutundan gözükmüyor. Yangından çıkan duman şuan Dersim merkezini sarmış durumda. Halk kendi imkânlarıyla yangına müdahale etmeye çalışıyor, bunun dışında güvenlik gerekçesiyle herhangi bir müdahaleye izin verilmiyor. Müdahale eden vatandaşları ise ‘Çatışma var vurulursunuz, ölürsünüz’ diye tehdit ediyorlar ve insanlar geri dönmek zorunda kalıyorlar” dedi.

Ormanları yakmak bir gözdağı politikasıdır

Halkın yaşananlara büyük tepki gösterdiğini ifade eden Bilir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Halkta çok büyük bir öfke var. Yıllardan beri Dersim coğrafyasında bu operasyonlar gerekçe gösterilerek ormanlarımız ateşe veriliyor. Bu ormanları yakarak halka gözdağı verme politikasıdır. Bunun kimseye bir yararı olmayacaktır. Dersim halkının düşüncesini, iradesini ve inancını ormanları yakarak yok edemezler. Bu politikalardan vazgeçmeliler.”