Dersim kırsalında birçok noktada ormanlık alanda süren yangınlara müdahale için yola çıkan yurttaşlar, askerler tarafından engellendi

Dersim merkez ve ilçelerindeki ormanlık alanlarda 12 gün önce çıkan yangınlar devam ediyor. Dihaber’de yer alan habere göre, İl Orman İşletme Müdürlüğü’nün “Özel güvenlik bölgesi” yasağını gerekçe göstererek müdahale etmediği yangını söndürmek için bir araya gelerek bölgeye gitmek isteyen yurttaşlar, askerlerce engellendi. Şehir merkezinde toplanan yurttaşlar, Halbori bölgesi, Geyiksuyu, Karşılar köyü ve bölgedeki karakolun karşısında olan tepede devam eden yangına müdahale etmek için hareket etti. Ancak Karşılar Karakolu kontrol noktasında durdurulan araçların geçişine izin verilmedi.

 

Buradaki askerler, Tunceli Valiliği’nin izni olmadığı gerekçesiyle yangın alanına geçişlere izin vermedi. Uzun süre bekledikten sonra şehir merkezine geri dönen yurttaşlar, bu kez girişteki polis kontrol noktasında durduruldu. Yangına müdahaleye izin verilmemesi saat 18.00’da Sanat Sokağı’ndan Seyit Rıza Meydanı’na yapılacak yürüyüşle protesto edilecek.

 

 

Mayınlar da engel oluyor

Öte yandan Munzur Vadisi Milli Parkı, Bali Deresi’nde 6 gündür devam eden yangın büyük bir alana yayılmış durumda. Yangının devam ettiği bölgede, karakolun döşediği mayınlardan dolayı müdahale edilemiyor.