(KOS Medya – 13 Ağustos 2017)

İstanbul Kuzey Ormanları’nın Pendik’e bağlı Kurna Köy mevkiinde yangın çıktı. Aynı sırada sokak hayvanlarının suluklarını doldurmak üzere su tankeriyle bölgede bulunan Pendik Belediyesi Veterinerlik İşleri Ekipleri hemen müdahale ederek yangını kısa sürede kontrol altına aldılar. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri de alanda soğutma işlemi yaptı. Kurna Köy civarındaki orman alanı 3. Köprü’nün devamı olan KMO isimli katil otoban için tahrip edilen bölgelerden biri.

İHA’da yer alan habere göre, Kurna Mahallesi’ndeki ormanlık alanda çıkan yangına ilk müdahaleyi Pendik Belediyesi ekipleri yaptı. Sokak hayvanlarının suluklarını doldurmak üzere su tankeriyle bölgede bulunan Veterinerlik İşleri Ekipleri, alevleri kontrol altına alarak olası bir facianın önüne geçti.

Köyler bölgesinde bulunan sokak hayvanlarının günlük beslenme ve su ihtiyacını karşılayan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Veterinerlik İşleri Ekipleri, Kurna Mahallesi’nde büyük bir faciayı önledi. Sulukları yıkamak ve doldurmak üzere bulundukları alanda orman yangınını fark eden ekipler, sulama aracıyla hemen müdahale etti. Çam ağaçlarıyla kaplı alandaki alevleri söndürmek için büyük çaba gösteren belediye çalışanları, yangını büyümeden kontrol altına alırken olay yerine gelen itfaiye ekipleri de alanda soğutma işlemi yaptı.

Kurna Köy civarındaki orman alanı 3. Köprü’nün devamı olan KMO isimli katil otoban için tahrip edilen bölgelerden biri. KMO çevresinde yapılaşma olduğu durumda altta görülen ve çevresi kuşatılmış Aydos Ormanı gibi Kuzey Ormanları’ndan kopacak