(Beritan Canözer / Gazete Sujin – 13 Ağustos 2017)

Halkın direnişine rağmen yapımı devam eden Silvan Barajı, 50 köyü sular altında bırakacak. Ermenilere, Kürtlere, Süryani’lere ev sahipliği yapan tarihi köylerden 10 tanesi boşaltılıp sular altında bırakılırken, köylerini terk etmeyenler ise sürekli olarak boşaltmaları noktasında taciz ediliyor.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında 2009 yılında planlanmış olan Silvan Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 8 baraj ve hidroelektrik santrali ile 23 sulama tesisinden oluşuyor. Şu an yüzde 70’i tamamlanmış olan Silvan Barajı projesi halkın direnişine ve karşı çıkmasına rağmen son hızla devam ediyor. Halkın eylemleri sonucu geçtiğimiz yıllarda proje durduruldu ve proje mimarı projeden geri çekildi. Fakat geçtiğimiz aylarda halkın gündemleri değiştirilerek dikkatleri başka yöne çeken devlet, HES’lerin yapımına yeniden başladı.

Godernê vadisi ve tarihi yapısı

Yapımı devam eden Silvan Barajı’nın yanı sıra Kulp ve Hazro’dan Geliyê Godernê alanına kadar onlarca HES yapıldı. HES’ler ile başlayan tahribat baraj yapımı ile devam ettirildi. Can suyu da yeterli ve düzenli bırakılmazken, birçok canlının bu baraj ile sular altında kalacağı görülüyor. Vadide bulunan su canlıları ve dağlık alanlarda bulunan hayvanlar baraj ile beraber yaşamından olacak. Vadinin ormanlık kısmında domuz, tilki, kurt ve çok fazla sürüngen hayvanın yaşadığı biliniyor.

Bölgede güvenlik gerekçesi ile sık sık yasaklar ilan edilmiş ve vadinin etrafında bulunan ormanlık alanlara defalarca kez havadan saldırı gerçekleşti. Ormanlık alanlarda geçmiş yıllarda askerlerin açtığı ateşler sonucu yangınlar çıkarken, çok sayıda hayvan ve ormanlık alan katledildi.

Halkın emeğini sular yutacak

Tarihsel ve doğal bir alan olan Gelîyê Godernê Vadisi’nin tamamı sular altında kalacakken, proje kapsamında Silvan, Kulp, Lice ve Hazro’ya bağlı toplam 50 köy de sular altında kalacak. Yüzde 70’i tamamlanan projede şuana kadar yaklaşık 10 köy de sular altında kaldı. Sular altında kalan ve kalacak olan köylerde Ermeniler, Süryaniler ve Kürtlerin izlerini taşıyor. Bunun yanı sıra bu köylerin tümünde yurttaşlar hayvancılık ve tarımcılık ile uğraşıyor. Köyler bulunan evlerin yanı sıra yurttaşların yıllardır bin bir emek verdiği tarlalar, meyve ağaçlarını da sular yutacak.

Rant için tarihi değerler katlediliyor

Yıllardır baraj yapımının durdurulması için Silvan, Kulp, Lice ve Hazro halkı mücadele veriyor. Geçmiş yıllarda halkın eylemleri ve mücadelesi sonucu barajın yapımı durdurulmuş ve proje mimarı projeden geri çekilmişti. Geçtiğimiz aylarda ülkenin savaş sürecine girmesi ile halkın gündemini değiştiren devlet, bunu fırsat bilerek yeni proje mimarları ile baraj yapımını yeniden başlattı. Diyarbakır ve çevre illerden vadiye piknik yapmaya gelen ve kamp yapanlar oluyor. Özellikle yaz aylarında Silvan halkının neredeyse her hafta sonu uğradığı vadi, proje durdurulmazsa en fazla 2 yıl sonra sular altında kalacak. Devlet rant uğruna tarihi değerleri katlediyor.

‘Ağaçlarımız, kuşlarımız, derelerimiz özgür bırakılsın’

Godernê vadisine ailesiyle birlikte piknik yapmaya gelen Aylin Ateş isimli bir kadın, vadinin baraj altında kalmasını istemediklerini söyledi. Her yıl fırsat buldukça vadiye geldiklerini söyleyen Aylin, “İnsanlar nefes alabilecekleri alanlar görmek istiyorlar. Her tarafımız betonlaşmış. Elimizde kalan bir kaç doğal alanımızı da barajlara kurban ediyorlar. Ağaçlarımız, kuşlarımız, derelerimiz özgür bırakılsın” dedi.

Vadiye giderken yol üzerinde karşılaştığımız Hasan Arslan ise, baraj projesinin devam ediyor olmasına tepki gösterdi. Ormanlarının yakılıp, katledilmesini istemediklerini belirten Hasan, projenin durdurulmasını istediklerini söyledi.