(Kocaeli Cumhuriyet – 31 Ağustos 2017)

CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu Kandıra ilçesinden gelen şikayetler üzerine Kandıra’ya giderek, CHP Kandıra İlçe Başkanlığı ile birlikte incelemelerde bulundu.

Konu ile ilgili açıklama yapan CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Müzeyyen Topçu Tan, “İddialara göre ÇED planı olmadan, Kuzey Anadolu Otoyolu yapımı adı altında çok geniş bir orman alanı dozerlerle adeta taarruza geçilerek yok edilirken; İzmit’ten Karadeniz sahillerine kadar olan güzergah da çok geniş bir alan saldırı altında idi. Kandıra civarında kesilen ağaçlar endüstriyel plantasyon sahasında olduğu için fırsattan istifade edilerek acaba planın dışında çok daha geniş bir alan ve doğal bitki örtüsü de yok mu ediliyor? Burada amaç dinlenme tesisi vb. gibi ticari alanlar mı yaratmaktır?” dedi.

GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Tan, “Hangi amaçla olduğunu bilemiyoruz ama eğer bu nedenle ağaç kıyımı yapılıyorsa, bu vahşi  katliamın bir an önce önüne geçilmesi için başta Kocaeli Valiliği olmak üzere ilgilileri göreve davet ediyoruz. CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak plantasyon alanının gerçek ölçüsünde kesim yapılıp yapılmadığının takipçisiyiz” ifadelerini kullandı.

TARIM ALANLARI YOK EDİLMEKTE

İkinci bir sorun,  Kandıra’nın bazı mahallelerinde uygulanacak 1/5000’lik ardından 1/1000’lik planlar doğrultusunda vatandaşın bağı bahçesi evi yok edilmekte ve insanlar bir anlamda yüzlerce yıllık köylerinden göç ettirilmek istenmektedir diyen Tan, “ Ayrıca tarım alanları parklara ve yollara dönüştürülerek yok edilmektedir. Sadece Kandıra’da değil iktidarın rantçı anlayışı doğrultusunda tüm ülkenin doğası ve doğal hayatı yok edilmektedir. Bir daha söylüyoruz, bu çok açık ve net bir saldırıdır. Ülkesini seven ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir Ülke bırakmak isteyen tüm yurtseverler bu yağmaya karşı çıkmalıdır. Vali ve kentin tüm yöneticilerini  sorumlu devlet anlayışı ile bir kez daha göreve davet ediyoruz” dedi.

SAHİLLER BAKIMSIZ

Kandıra İlçemizin bir diğer sorunu ise sahillerin bakımsızlığı diyerek açıklamasına devam eden Tan, “Belediye Başkanlarının, Bakanların öve öve bitiremedikleri Mavi Bayraklı  plajlarda, olmaması gereken çöp yığınlarına ve düzensizliklere şahit olduk. Sanki gözden çıkarılmış ve usulen göstermelik olarak hizmet götürülen ama buralarda kimsenin yaşamını sürdürmesini istemedikleri yerler olduğu hissini uyandırıyor. Çöpler zamanında toplanmıyor, birçok yerde çevre düzenlemesi yapılmamış, halkın sağlık sorunları ile ilgilenecek sağlık ocağı olmayan yerler var. Hatta yaz aylarında bu kadar yoğunlaşan nüfusa karşın acil durumlar için ambulans dahi tahsis edilmemiş. Mesire alanları ve bu plajların en büyük sorunları güvenlik, temizlik, sağlık gereksinimleri ve Belediyenin partizanca tutumu karşısında esnafın varlığını sürdüremeyecek duruma gelmesi. Yöre esnafı uygulamalar ve gördükleri baskıdan da ayrıca çok şikayetçi. Halk güvenlik önlemlerinin yetersizliğinden hatta yokluğundan dolayı oldukça sıkıntılı” dedi.

ÇİRKİN GÖRÜNTÜLER

Plaj ve mesire alanlarında olmaması gereken çirkin görüntüleri, Kocaeli ziyaretinde adeta bir cennet yarattıklarını ballandıra, ballandıra anlatan ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’na teşekkür eden Bakan Eroğlu görmemiş demek ki! diyen Tan, “ Kerpe- Seyrek arasındaki uzun zamandır yapımı devam eden yol ise zaman zaman yolun üzerindeki toprak yığınları ile ve adeta şarampol haline gelen düşük banketler nedeniyle çok büyük tehlikeler arz ediyor. Bu banketlere düşecek olan bir araçtan kurtulma şansı yoktur ve çok sayıda can kaybına neden olabilecek sonuçlar doğurabilir” diye konuştu.

YETKİLİLERİ UYARIYORUZ

Tan son olarak, “Bu yolda arıza yapan bir aracın girebileceği bir cep dahi bulunmadığı gibi kazaları önleyici uyarıcı  işaretlerini de göremedik. Bu şekliyle inşa edilen yol “yaptım oldu” mantığı ile halka sunulan göz boyama izlenimi vermektedir. CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak henüz önemli can ve mal kaybının olduğu bir kaza yaşanmamışken,  gerekli önlemleri almaları konusunda yetkilileri uyarıyoruz” ifadelerini kullandı.