(Ergün DEMİR / Astakos Haber – 28 Ağustos 2017)

Safi Holding’in satın aldığı Derince Limanı için son ve nihai kararı Danıştay 4. Dairesi verdi. Davanın avukatı Tamer Ejderoğlu, “Davayı kazandık ama kararı uygulatacak merci bulamıyoruz. Dolgunun durması gerekiyor. Ben buradan Kocaeli Valiliği, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne açık çağrıda bulunuyorum. Gerekeni lütfen yapın” dedi

Bilindiği üzere İzmit Körfezi’nin en büyük limanı olan Derince Limanı 543 milyon dolar karşılığında 39 yıllığına Safi Holding’e satılmıştı. Limanın özelleştirilmesi sürecinde Liman-İş Sendikası Kocaeli Şubesi hem hukuksal olarak mücadele başlatmış hem de eylemler yapmıştı. Limanın özelleştirilmesine kentteki bazı siyasi partiler, STK’ler ve çevre örgütleri de karşı çıkmıştı. Liman özelleştirildikten sonra denize 5 milyon metreküp dolgu yapılacak olması da ayrı bir itiraz konusu olmuştu.

VALİLİKTEN ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI 
Tüm itirazlara rağmen limanı 39 yıllığına kiralayan Safi Holding, limanının mevcuttaki 450 bin metrekare olan kullanım alanını, deniz dolgusu ve ilave rıhtımlarla 670 bin metrekareye çıkaracağını duyurmuştu. Çevrecilerin itirazları devam ederken Kocaeli Valiliği’nin limanla ilgili aldığı karar ciddi tartışmalar yaratmıştı. Valilik, Safi Port Derince Limanı ilave dolgu yapımı ve dip tarama projesine “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı vermişti. Bu karara Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe de itiraz etmiş ve konunun takipçisi olacaklarını duyurmuştu. Valiliğin ‘’ÇED gerekli değildir’’ kararına itiraz eden Liman-İş Sendikası Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’ne başvurmuştu.

KARARA UYULACAK MI?
Mahkeme ise bu projede ÇED olması gerektiğine hükmederek, valiliğin kararını bozmuştu. Mahkeme kararı sonrası Safi Derince Liman İşletmeciliği A.Ş kararı Danıştay 4. Dairesi’ne taşıyarak temyiz etmek istedi. Bu arada yeni bir girişimde bulunarak ÇED toplantısı yaptıran firma “ÇED olumludur raporu” da çıkarttı. Danıştay 4. Dairesi’ndeki temyiz davası ise yakın zamanda sonuçlandı. Danıştay 4. Dairesi, Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’nin karının onanmasına ve karar düzeltme yolunun kapalı olduğuna hükmetti. Şirketin, Danıştay’daki dava devam ederken “ÇED olumludur” kararı çıkarmasının ne kadar hukuksal olduğu tartışılırken, kent yöneticilerinin Danıştay 4. Dairesi’nin “Safi Port Derince Limanı ilave dolgu yapımı ve dip tarama projesi”nin iptali kararına ne kadar uyup uymayacağı merak konusu oldu.

DAVAYI KAZANDIK, KARAR UYGULANMIYOR
Diğer yandan Liman-İş Sendikası’nın bu davadaki avukatı Tamer Ejderoğlu, “Danıştay’ın bu kararına göre dolgu işleminin derhal durdurulması gerekiyor. Davayı kazandık ama kararı uygulatacak merci bulamıyoruz. Ben buradan Kocaeli Valiliği, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na açık çağrıda bulunuyorum. Alın size Danıştay kararı. Bu kararın uygulanması gerekiyor. Gerekeni lütfen yapın” diye konuştu.