(Erdem Övüç – Kocaeli Cumhuriyet – 3 Eylül 2017)

Tayland’daki Phuket Adası… Genel olarak Güney’in İncisi olarak anılır ve Tayland’daki en geniş adadır. Phuket bir dağ sırası ve batı kıyısına doğru uzanan çoğunlukla kuzey-güney yönlü vadilerle bölünür. Adeta denizin içinden fışkıran taş adacıklar ve insan boyundaki deniz mağaraları ile ünlüdür bu ada. Kocaeli’nin Kandıra İlçesi’ne bağlı Bağırganlı Sardala Koyu da dünyaca ünlü bu adaya olan benzerliği ile dikkat çekiyor.

EN İYİLER

İlimizin her hafta yeni bir yeri keşfeden, şehrin çoğu kişi tarafından bilinmeyen tüm güzelliklerini bir arada yaşayan Nicomedia Trekking, listesine parkur daha kazandırdı. Batı Karadeniz’in müthiş manzaraları eşliğinde, Phuket Adası’nı andıran tablo gibi doğal oluşumlu kayalıklar ve gizli birçok koy, keşif boyunca doğaseverlere unutamayacakları bir deneyim kazandırdı. Bu parkur grup üyeleri tarafından en iyiler listesine alındı.

GÜZELLİKLER GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Nicomedia Trekking’in doğa aşığı üyeleri Kandıra’da yaptıkları kahvaltının ardından Bağırganlı’ya geçtiler. Kayalık bölgeden başlayan yürüyüş hafif rampalı orman içinden devam etti. Keşif boyunca çoğu ormanlık alanda kendi yollarını açan doğa tutkunları parkur boyunca doğal oluşumlu birçok kayalıklarda hatıra fotoğrafı çektirerek bu güzellikleri gün yüzüne çıkarttı.

BİR DOĞA MUCİZESİ: SARDALA KOYU

Açılan patika yollardan sonra ulaşılan parkur boyunca koylarda verilen yüzme molalarıyla da doğa seferler yeni parkurun tadını çıkardılar. Yemek molasını sessiz sakin ve huzur kokan bir koyda veren doğaseverler, yemeğin ardından Karadeniz’in müthiş manzaralarını közde Türk kahvesi içerek seyrettiler. Yürüyüşün sonuna doğru doğa mucizesi Sardala Koyu’nda gelen doğaseverler parkuru bitirdiler.

ERDAL GÖREN ÇAĞIRIYOR

Maceralı ve huzur dolu bir yürüyüşü geride bırakan Nicomedia Trekking üyeleri şehrin gürültüsü ve stresinden uzaklaşarak doğada güzel bir gün geçirdi. Bol sürprizli bir Pazar gününü daha geride bırakan adrenalin tutkunları yürüyüşün verdiği tatlı bir yorgunluk ve huzur ile evlerine döndüler.

Konuyla ilgili haber ve yazılar:

Rant odakları Kandıra sahillerini ve tarım topraklarını yağmaya hazırlanıyor!

Bağırganlı üzerinde oynanan oyunlar öyle küçük değil arkadaşlar…

Tepetarla kaynıyor, Suadiye kaynıyor, Sarımeşe kaynıyor, Bağırganlı kaynıyor, Akçaova kaynıyor..