(KOS Medya – 3 Eylül 2017)

İstanbul’un kuzeyinin talanını hızlandıracak, Kuzey Ormanları’na saplanan 3. köprü ve 3. havalimanı hançerlerini tamamlayacak katil proje Kanal İstanbul’un güzergahının netleştirilmesine yönelik etüt proje sözleşmesi imzalandı. Şayet proje gerçekleşirse çığrından çıkmış talan çağında Kuzey Ormanları bölgesindeki canlı ekosistem ve su havzaları ağır tahribat görecek, deniz ekosistemi ve Marmara’ya özgü deniz akıntısına kalıcı hasar verecek, gün geçtikçe betona boğulan İstanbul daha da yaşanmaz hale gelecek.

2011’de “çılgın proje” olarak kamuoyuna takdim edilen katil proje Kanal İstanbul; bilim insanları, kent ve doğa savunucularının uyarılarına rağmen kapalı kapılar ardında ilerlemeye devam ediyor. Tepeden inme ilerleyen süreçte son gelişme Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın açıklaması oldu. Arslan yaptığı açıklamada projenin 43 kilometre olacağını belirterek güzergahın netleştirilmesi için etüt proje sözleşmesinin imzalandığını açıkladı. Projeyle, 3. köprü, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. havalimanı projeleriyle birlikte Kuzey Ormanları’nın talanının hızlandırılması ve bölgeye yeni bir kent kurulması hedefleniyor. Bilim insanlarının katil proje Kanal İstanbul ile yaptığı en ciddi uyarılardan biri ise projenin Marmara Denizi’ni oksijensiz bırakacak olması.

Hürriyet’te yer alan habere göre Bakan Arslan, Kanal İstanbul Projesi Etüt, Proje ve Danışmanlık Hizmetleri Teknik Şartnamesi’nin hazırlanması için izlenecek yöntem/strateji, görev, yetki ve sorumluluklar, mühendislik çalışmaları, diğer faaliyetler ve bu faaliyetlerin iş planlamasının bu şartnameyle belirlendiğini söyledi.

Bakan Arslan, geçmişte birçok kazanın yaşanmasından dolayı, İstanbul Boğazı’nın tarihsel dokusunun ve insan hayatının korunması için alternatif bir kanal projesinin hayata geçirilmesinin planlandığını söyledi ve şöyle devam etti:

“Kanal İstanbul Projesi ile İstanbul Boğazı’ndaki yaşam ve kültürel varlıkları tehdit eden gemi trafiği minimize edilerek, boğazın her iki girişinde yoğun trafiğe maruz kalan gemilere alternatif geçiş imkanı sağlanacak. Bununla birlikte ülkemize ve bölgesine yeni bir uluslararası su yolu ulaştırma koridoru kazandırılacak. Proje alanı alternatif güzergahları değerlendirilmiş olup, en ideal güzergah tespit edilmeye çalışılmıştır. Kanal koridoru yaklaşık 43 kilometre olup, Kanal kesiti ve kesin güzergahı etüt proje ve danışmanlık hizmetleri sonunda belirlenecek.”

Proje alanında Bakanlık tarafından 162 sondaj çalışması yapıldığını belirten Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin imar plan çalışmaları, TOKİ’nin çevre düzenleme çalışmaları yaptığını ve bazı üniversitelerin rapor hazırladığını belirtti. Aslan, kanal güzergahının netleştirilmesi ve kesitlerin ortaya konulması için etüt proje kapsamında 3 Temmuz’da sözleşme imzalandığını kaydetti.

Arslan, sözleşme kapsamında yürütülecek çalışmaya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Ekolojik, çevresel ve mühendislik ve ÇED etki analizinin yapılması, Karadeniz, Marmara ve Ege denizlerindeki su hidrodinamiği ve akış rejimlerinin incelenecek, yapılan saha çalışmalarına ilave geoteknik, jeolojik, hidrojeolojik, jeofizik gibi çalışmalar yapılacak, benzer projelerin mühendislik teknolojilerinden faydalanılarak, fizibilite raporu hazırlanacak, kamulaştırmayla ilgili hususlar belirlenecek, yapım işleri için ihale dosyaları hazırlanacak, Kanal İstanbul Projesi’nin diğer ulaşım modlarıyla entegre bölgeleri belirlenecek.”