(Sendika.org – 2 Eylül 2017)

Beyoğlu’nun simge yapılarından biri olan tarihi Narmanlı Han’da gerçekleşen yıkımın ardından yeni görüntüleri yayımlandı. Tarihi yapının avlusunun beton ile kaplandığı görülüyor

Tarihi yapıların rant için bir bir yıkıldığı Beyoğlu’da en eski tarihi binalarından biri olan Narmanlı Han’da, proje hakkında açılan yürütmeyi durdurma davası devam ederken, Kent Koruma Kurulu’nun verdiği ‘restorasyon’ izni kapsamında yıkım gerçekleştirilmişti. Yıkımın ve inşaatın ardından açığa çıkanyeni görünümü Hürriyet’ten Ertuğrul Özkök “içeride bambaşka bir dünya oluşmuş” diyerek paylaştı.

Özkök, restorasyon adı altında başlatılan yıkım için “İçeride bambaşka bir dünya oluşmuş. Güzel bir restorasyon uygulanmış. İç fasadın renkleri çok güzel olmuş. Pencere kepenkleri ise ‘Osmanlı yeşili’ adını verdikleri bence çok güzel neftiyle koyu arası bir yeşil olmuş. İçeride çok güzel restoran mekânları yaratılmış. Belli ki avlu büyük bir canlılık yaşayacak” dedi.

Mor salkımlardan eser bile yok

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Beyoğlu Kent Savunması avukatlarından Eren Can, “Defalarca Koruma Kuruluna gittik. Eylemler gerçekleştirdik. Ancak ağaçları keserek Narmanlı Han içerisindeki kedileri kovdular” diyor.

Can, Narmanlı Han’ın yeni görünümü hakkında ise Can, “Mor salkımlardan eser bile yok, avlu Taksim Meydanı gibi beton” dedi.