(Hamdi Gökdeniz / Evrensel –  05 Eylül 2017)

Arhavililer, maden arama kararına karşı mücadeleye hazırlanıyor.

Hidroelektrik Sanrtalleri (HES) ve taş ocakları nedeniyle oldukça zarar gören yaylalarda Arhavililer bu kez de maden arama kararına karşı mücadeleye hazırlanıyor. Gelişmeleri yakından takip eden Arhavili çevreciler, “Doğayı korumak için verdiğimiz mücadeleye bir yenisi eklendi, yaşam alanlarımızı koruyacağız” dedi.

Doğa talanına karşı mücadele eden Arhavili çevreciler, mücadele alanına bir yenisi ekledi: maden arama talanını durdurmak. Konuya ilişkin gazetemize konuşan Arhavi Doğa Koruma Derneğinden Akif Burak Uyanık, bölgenin taş ocakları nedeniyle zaten çok fazla zarar  gördüğünü vurgulayarak, şunları söyledi: “Taş ocakları nedeniyle patlatılan dinamitler zaten oldukça zarar verdi. Bunun dışında devam eden HES projeleri var. Biz bütün bunların yapılmaması yönünde çok fazla mücadele verdik. Mücadelemiz hala sürüyor. Fakat doğamıza yönelik saldırıların da ardı arkası kesilmiyor.”

Yaylanın bölge halkı için önemine de vurgu yapan Uyanık “Maden araması yapılacak olan yaylalar hem buradaki insanların geçim kaynağı hem de yaşam kaynağı. Biz gerekli değerlendirmeleri yapacağız, bugüne kadar bölgemizde yapılmak istenen doğa katliamlarına karşı nasıl mücadele yürüttüysek buna karşı da yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.

CERATTEPE NEYSE ARHAVİ ODUR

Maden arama projesi kesinlikle kabul etmeyeceklerini söyleyen Yaşam ve Dayanışma Yolcuları’ndan da (YDG) İsmail Akyıldız, Arhavi’de doğaya yapılanların ülkenin diğer yerlerinde yapılanlardan ayrı olmadığnı ifade etti. “Söz konusu olan tam bir cinnet halidir” diyen YDY’den Akyıldız şunları dile getirdi: “OHAL koşullarını fırsat bilerek, hukuk ve yasaları ayaklar altına alarak doğaya yönelen saldırılardan birine de Arhavi’de tanık oluyoruz. 12 bin yıllık Hasankeyf’te patlayan dinamitler ne ise Arhavi’de yapılmak istenen odur. Diyarbakır Sûr’da gerçekleşmekte olan kentsel yıkım ne ise Arhavi’de yapılmak istenen odur. Cerattepe’de girişilen madencilik faaliyeti ne ise Arhavi’de yapılmak istenen odur. Dersim ormanları ne için yakılıyorsa Arhavi de aynı sebepten yok edilmeye çalışılıyor. Doğaya saldıran sermaye adeta Amok koşucusuna dönüşmüştür. Bütün bu saldırılara ortak bir zeminde karşılık verilecektir.”

DÖRDÜNCÜ GRUP METALİK MADENLER ARANACAK

Maden Teknik Arama (MTA), Arhavi yaylalarında toplam 2 bin 149.07 hektarlık alanda sondaj yaparak maden araması yapacak. Proje kapsamında saha içerisine 10 adet 250-750 metre arasında değişen derinliklerde sondajların açılması planlanıyor.Artvin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan duyuruda “Valiliğimize sunulan dosya Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED süreci başlamıştır” deniliyor. Yapılan duyuruda sondaj çalışması ile bölgede hangi madenlerin olduğunun da tespit edildiği ve rezerv alanlarının belirlendiği ifade ediliyor.

MTA, Eğrisu, Sevahil ve Tuvahit Yaylasında 4. Grup Metalik maden olarak sınıflandırılan Altın, Gümüş, Platin, Bakır, Kurşun, Çinko, Demir, Pirit, Manganez, Krom, Civa, Antimuan, Kalay, Vanadyum, Arsenik, Molibden, Tungsten (Volframit, Şelit), Kobalt, Nikel, Kadmiyum, Bizmut, Titan (İlmenit, Rutil), Alüminyum (Boksit, Gipsit, Böhmit), Nadir toprak elementleri (Seryum Grubu, Yitriyum Grubu) ve Nadir toprak mineralleri (Bastnazit, Monazit, Ksenotim, Serit, Oyksenit, Samarskit, Fergusonit), Sezyum, Rubidyum, Berilyum, İndiyum, Galyum, Talyum, Zirkonyum, Hafniyum, Germanyum, Niobyum, Tantalyum, Selenyum, Telluryum, Renyum gibi madenlerin rezervini arayacak.