(Kuzey Ormanları Savunması – 9 Eylül 2017)

Evrensel gazetesi çevre muhabiri Kemal Özer’in gerekçesiz ve haksız bir şekilde gözaltına alınmasını kabul etmiyoruz ve hemen serbest bırakılmasını istiyoruz.

Kemal Özer yıllardan beri yaptığı haberlerle, su havzalarının korunması, endemik bitkilerin yaşatılması, vahşi hayvan yaşamının devam etmesi için bir gazetecinin yapabileceği her şeyi yaptı, Dersim bölgesine rant uğruna göz yumulan kaçak barajları yazmaktan geri durmadı.

Biz artık şunu biliyoruz; doğayı ve yaşamı savunmak, AKP iktidarı için çok büyük tehdit olmuş durumda. Çünkü doğa, onlar için rant, bizim için en değerli varlık demek. Dolayısıyla doğayı ve yaşamı savunmak onlara göre suç, bize göre onurumuzu korumanın tek yolu. Kemal Özer de onurunu korumaya çalıştığı için günlerden beri gözaltında. Yaşadığı toprakları savunduğu için gözaltına alındı Kemal.

Türkiye’nin kıymetli çevre muhabirlerinden biri olan Kemal Özer’in haksız gözaltısına son verilmesini ve serbest bırakılmasını istiyoruz. Kemal’i içten ve candan kucaklıyor, Kuzey Ormanları’ndaki tüm canlıların selamını iletiyoruz.