(Evrensel – 9 Eylül 2017)

Aralarında çevre ve yöre dernekleri ile siyasi partilerin olduğu Hasankeyf Gönülleri, ‘Ilısu Barajı projesi durdurulsun, Hasankeyf yaşasın’ dedi.

Aralarında çevre, yöre dernekleri ve siyasi partilerin de yer aldığı Hasankeyf Gönülleri, İstanbul Beşiktaş İskele Meydanı’nda basın açıklaması  yaptı.

“Dicle özgür aksın, Hasankeyf’in sesine kulak ver” başlığıyla yapılan ortak açıklamayı Betül Taylan okudu. 1954 yılında DSİ’nin saha araştırmalarında ortaya atılan ve 2019 yılında tamamlanması planlanan Ilısu Barajı Hidroelektirik Santralinin her alanda geri dönüşü olmayan zararları olacağını anlatan Taylan, “Bu projeyle 250’ye yakın höyük, 5 binden fazla mağara ve çok sayıda kültürel varlık; 199 yerleşim alanı sular altında kalacak. 10 binden fazla insan göç etmek; masa başında imal edilmiş TOKİ’lere veya Ilısu Barajı’nı aratmayan, ölüm saçan projelerin kol gezdiği kentlere taşınmak zorunda kalacak. Dicle Vadisi’nin ekosistemi tahrip edilecek; rakamlarla ifade edilemeyecek kadar çok canlı bu süreçten etkilenecek; yaşam alanlarından sürülecek veya burada suların altında yok olmaya mahkum kalacak. Bazıları sonsuza kadar bir tür olarak yeryüzünden silinecek” dedi.

‘SİYASİ BİR PROJE’

Sadece Ilısu Baraj Gölü’nün kaplayacağı 331 kilometrelik alanın değil Dicle Nehri’nin sularının akmaması nedeniyle bütün canlıların zarar göreceğini anlatan Taylan, “Atatürk Barajı gibi bir tehdit aracı olarak kullanılan kapaklarının açılmasıyla güneydeki her şey sular altında kalacak. Evet, çünkü bu proje bir tehdit aracı aynı zamanda. Bu yüzden de siyasi bir proje” dedi. Baraj alanına su tutulmadan 8 kültür varlığının taşınacağına ilişkin yapılan açıklamalara ilişkin de Taylan şunları belirtti: TOKİ’lerde ev vereceklerini söylüyorlar. Ama yaşam Zeynel Bey Türbesi’nin taşınması gibi “kısacık” bir zamanda oluşmaz. Ilısu Barajı Hidroelektirik Santrali Projesi altında kalacak Hasankeyf ve diğer yerler; Güçlükonak’tan Siirt’e binlerce yıllık tarihin, emeğin ürünüdür. Bir kaç on yılda oluşamaz. Ama bir kaç on yıllık ömürlü baraj için kadim halkların yaşam alanları ve miras aldıkları her şey  bir çırpıda, geri dönüşü olmayan bir şekilde yok edilebilir.

‘GECELEK YOK OLURKEN BİRİLERİ ZENGİN OLACAK’

Barajla birlikte tarih, yaşam alanları, ekosistem bir çamur yığının içinde boğulacağını ifade eden Betül Taylan, şunları söyledi: Yani gelecek yok olurken birileri zengin olacak. Evet, sermaye bu barajın yapımından, buralarda sözüm ona üretilecek, yurt dışına pazarlanacak enerjiden para kazanacak; sonra halklara karşı silah olarak kullanacak. Doğal alanların katliamından, kültürel varlıkların yok edilmesinden, canlıların yerinden edilmesinden; yani ölümden ürettiği enerji ile ihya olacak. Ölümün ismine ise sadece kendisinin inandığı bir isim koyacak: Kalkınma. Bu basın açıklamasına çağrıda da söyledik. Hasankeyf nezdinde Ilısu projesine karşı mücadele verenler, Dicle Nehri’nin özgür akan sularında kendi silüetlerini gördü; kentlerde göremediği toprağın kokusunu içine çekti, umutları binlerce yıllık tarihin içinde gezindi. Ve en önemlisi buralardan beslendi. Bu yüzden Hasankeyf’i yaşatmak için verilen mücadele, sermayenin inanamayacağı kadar kuşakları aştı. Bu yüzden güçlüyüz ve bizim umudumuzu dinamitleyemezsiniz. Dinamitleriniz kendi yalanlarınızı gün yüzüne çıkarmaktan başka bir işe yaramaz.” “Ilısu Barajı projesi durdurulsun, Hasankeyf yaşasın” diyen Taylan, “Ölüm saçan projelere hayır!” dedi.

HASANKEYF GÖNÜLLÜLERİ’NDE YER ALAN KURUMLAR

Hasankeyf’te yer alan kurumlar ise şöyle: Adıyaman Dernekleri, Ağrı Dernekleri Amasraya Dokunma, Amed Dernekleri, Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, Artvin Çevre Platformu, Bakırtepe Çevre Platformu, Barış Bloku, Başka Bir Atölye (B1A),Bartın Çevre Kültür ve Doğal Varlıkları Koruma Derneği, Bartın Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, Batman Dernekleri Federasyonu (Elih-BADEF,)Bingöl Dernekleri, Bitlis Dernekleri Federasyonu, Çağdaş Erzurum Dernekleri Federasyonu (ÇEDF), Demokratik Alevi Dernekleri, Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Divriği Kültür Derneği, Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu, EGEÇEP (Ege Çevre Platformları), Eleştirel Okuma ve Yazıevi Topluluğu, Erzurum Dernekleri, Haliç Dayanışması, Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Ekoloji Meclisi, Halkların Demokratik Kongresi Antalya Ekoloji Meclisi, Halkların Demokratik Kongresi Mühendisler Mimarlar ve Şehir Planlamacıları Meclisi, Iğdır Derneği İstanbul Hakkari Der, Kadın Yazarlar Derneği, Karadeniz İsyandadır Platformu, Karakoçan Dernekleri Federasyonu, Kars Dernekleri, KAYYDER,  Mardin Dernekleri Federasyonu, Munzur Çevre Kültür Derneği, Munzur Koruma Kurulu, Muş Dernekleri, Özgür Hukukçular Platformu
Peri Vadisi Koruma Platformu, Senoz Vadisi Koruma Platformu, Siirt Dernekleri, Sosyal Ekolojik Direniş, Şanlıurfa Dernekleri., Şırnak Dernekleri, Tüm Tokatlılar Derneği (TÜM TOK),Van Dernekleri, Yaşam ve Dayanışma Yolcuları Yazarevi Topluluğu Derneği, Yeşil Direniş Ekoloji ve Yaşam Gazetesi, Yeşil Öfke Ekoloji Kolektifi.