(Sendika.org – 9 Eylül 2017)

ODTÜ arazisine yapılması planlanan yol projesi için dün rektörlük ve Ankara Büyükşehir Belediyesi anlaştı, bugün (9 Eylül Cumartesi) iş makineleri ODTÜ ormanına girdi

ODTÜ arazisine yapılması planlanan yeni yol projeleri için dün (8 Eylül) rektörlük ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmasının ardından bugün iş makineleri ODTÜ ormanına girdi.

Hürriyet’in haberine göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait 100 iş makinesi ve 400 kamyon, 4.8 kilometrelik yeni yol çalışmasına ODTÜ Aysel Sabuncu Yaşam Merkezi’nin bulunduğu bölgeden başladı.

Polis eşliğinde ağaç katliamı

“ODTÜ Savunulmalıdır” diyerek bir araya gelen ODTÜ’lüler, iş makinelerinin ODTÜ ormanına girmesinin ardından sosyal medya hesaplarından canlı yayın yaparak yaşananlara ilişkin bilgi verdi.

Videoda, bölgede TOMA ve çevik kuvvet ekiplerinin konuşlandırıldığı ve ormana giren iş makinelerinin çalışmaya başladığı belirtildi.

 

ODTÜ Eğitim Sen de konuya ilişkin Twitter hesabından, “Yine bir gece vakti korkakça dayandılar kapımıza! Bütün üye ve dostlarımızı ODTÜ’yü, ormanlarımızı sahiplenmeye çağırıyoruz!” paylaşımında bulundu.

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü arasında anlaşma, Ankara Valiliği’nin devreye girmesiyle sağlanmıştı. ODTÜ arazisinin sınırına en yakın bölgelerinden geçerek İncek Bulvarı’na ve daha sonrasında Ankara Çevre Otoyolu’na bağlanacak olan bulvarın Jandarma Komutanlığı Hava Radar arazisi bölgesine kadar olan ve ODTÜ alanında kalan yaklaşık 4.8 kilometrelik kısmın yapımına yönelik madde dünkü protokolde yer alıyordu.