(Bülent Karagöz / Kocaeli Cumhuriyet – 12 Eylül 2017)

Denizi ile, tarihi ile, halısı ile, zeytinleri ve meyve bahçeleri ile yok edilen bir cennet köşesi….

Önce halısını, sonra denizini, sonra kirazını, sonra zeytinini şimdi ise tamamen Herekeyi ve halkını yok ediyorlar.

Şirin ve tam yaşanılacak tarihi dokusuyla, doğasıyla Marmara’nın eşsiz güzelliklerinin bu kadar saldırıya rağmen yaşama mücadelesi veren doğanın son çırpınışları olabilir bu yazdıklarımız.

Rant yaratma uğruna heba olan değerlerimiz, doğal güzelliklerimiz yurdun dört bir yanında ağır bir saldırı altındadır.

Özal dönemi, Tansu Çiller dönemi başlayan rant ve yağma işleri en sonunda AKP dönemi  ile tavan yaptı. Dünyanın hiç bir yerinde görülmemiş şekilde uygulamaları ile dünya liderliğini bir daha asla kırılamayacak rekorları kırarak tarihe geçmiştir.

Hereke’de kurulmuş olan Nuh çimento fabrikası üzerine kurulduğu ve ona ayrılan alanın dışında doyumsuz bir şekilde iktidar ile birlikte neredeyse tüm Hereke’yi içine alacak derecede, diledikleri şekilde imar planları çıkartarak vatandaşın elinde kalan son yerleri de, 17 metrelik yollarla kuşa çevirip değersizleştirerek ellerinden kolayca alabilmenin hesaplarını yapmaktalar.

Çevreyi kirletmesi, doğal bitki ve insan hayatına verdiği zararlar sadece Hereke ile sınırlı kalmıyor tabi. Dilovası’da bu fabrikanın zarar verdiği yerlerden.

İddialara göre fırınlarında bazen kimyasal zararlı atıkları da yakıyor denirken, bir tarihte Dilovasına yağan yapışkan külünde bunların eseri olduğu söyleniyor. yani Hereke ve çevresinin katilidir Nuh çimento fabrikası.

Denetlemeden verdiği zararı görmezden gelerek hiç bir şey yapmayan yetkililer ise bu katilin ortağıdır.

Bu fabrika tarafsız çevre mühendisleri ve TMMOB tarafından  denetlenmeli onların hazırladığı raporlar dikkate alınmalıdır. Yoksa her işi kılıfına uyduran bu iktidar tüm usülsüzlükleri görmezden gelmeye devam edecektir.

Denetleyen yok, deniz tarafında istedikleri gibi oynayarak denizi yok ediyorlar. Limanları büyüyor tarihi kas’rı tehdit eder hale gelmiş CHP’li meclis üyelerinin itirazlarına ve şerhlerine rağmen sanki Belediyenin 1. dereceden ortağı imiş gibi meclisten geçiriyorlar.

180 dönüm ham madde aldıkları yer yeniden ağaçlandırılması gerekirken belediyeden bu alanı sanayi arsasına çevrilmesi istenmiştir.

Dünyayı yeseler doymayacaklar. Bununla  da bitmiyor çünkü aç gözlüler ya yedikçe şişiyor karınları. Tüm Avrupa ülkelerinde çimento üretimi çevreye verdiği zarardan dolayı azaltılırken bizim gibi ülkelerin ki artıyor.

Tabi bunda çok yakınımızda yaşanan savaşların coğrafyası diyebileceğimiz ve yeniden imar edilecek olan Ortadoğu pazarının payı büyük.

Bu pazar ve üretim arttırma ihtiyacı daha çok kazanmak istencinden dolayı yani daha çok kâr, daha çok para ama ne yazık ki aslında evrenin en pahalı şeyi olan yok edilen doğa ve sağlık kâ uğruna çok ucuza kaybolup gidiyor.

Nuh çimento şimdi Hereke’nin 300-400 yıllık tarihi zeytin ağaçlarıyla dolu zeytinliklerine göz dikmiş. Fabrikanın hemen doğusunda olan alandan el altından toplayabilecği kadarını toplamış zaten.

Kalan insanların aklını ise Belediye ile ortak proje üreterek yerlerinizi imara açıyoruz şeklinde bir oyun oynayarak çelmeye çalışıyorlar.

Yerleriniz imara açılacak ve değerlenecek diyerek 5000’lik ve 1000’lik planlarla kuşa çevrilen araziler 17-20 metrelik yollar üzerinden Nuh çimentonun sofrasına meze olarak sunuluyor.

Aç gözlü Kapitalizm işbirlikçi Belediye ile birlikte zeytinlikler bitecek, hem doğa yok edilecek hemde para kasaları dolacak, cüzdanlar şişecek.

Kısa bir süre sonra imara açılan bölgedeki kuşa çevrilmiş yerler Nuh çimento tarafından ele geçirilecek ve artan talebe orantılı olarak yeni bir üretim bandı daha koyarak kapasitesini ikiye katlayacaktır. Yapılan imar planlarının sebebi budur. Belediye bile bile bu işe lades demektedir.

Neyin karşılığında bilemiyoruz ama Hereke Nuh çimentoya peşkeş çekiliyor.

Yine bununla bitmeyecek bu defa liman kısmı küçük gelecek ve denize saldıracaklar. Liman iki kat büyüyecek ve çevreye verdiği zararda 2 kat artarak, Hereke çölde bir hayalet kasaba görünümünü alacak.

İktidarın Belediyesi Kapitalizmin yörüngesinde dönmeye devam ederek Hereke halkına ve Hereke’nin tüm değerlerine düşmanlık ediyor.

Nuh Çimentonun çıkarlarına hizmet eden herkes Herekenin ve Hereke halkının katilidir.

Hoşçakal yarın…..