(Saray Gazetesi – 15 Eylül 2017)

Türk Akımı’yla gelecek doğalgazın toplanacağı Kıyıköy’deki doğalgaz alım terminali için anlaşmaya varılmasının ardından, terminalin yapılmasının planlandığı Selvez Koyu halkın kullanımına kapatıldı. Koya girişi sağlayan yolun başlangıcına hendek kazılıp beton dökülürken, Kırklareli Valiliği koyda denize girenler hakkında yasal işlem yapılacağını açıkladı.

Kıyıköy’ün en güzel koylarından biri olan Selvez Koyu’nda artık denize girmek yasak. Geçtiğimiz günlerde Türk Akımı kapsamında Kıyıköy’e inşa edilecek Gaz terminali için Rus şirketi Gazprom’un iştiraki South Stream Transport BV ile İngiliz enerji şirketi Petrofac arasında 340 milyon avroluk (1 milyar 394 milyon lira) yatırım sözleşmesi imzalanmıştı.  Bu gelişmenin ardından Kıyıköy’ de doğalgaz alım terminalinin yapılacağı Selvez Koyu’na giriş çıkışlar Kırklareli Valiliğince yasaklandı.

DENİZE GİRMEK YASAK!

Geçtiğimiz günlerde Selvez Koyuna ulaşımı sağlayan yolun başlangıcına önce hendek kazıldı ardından beton döküldü. Koyun girişine bir de tabela diken Kırklareli Valiliği, koyda denize girmek isteyen vatandaşlara “Bu plajda denize girmek Kırklareli Valiliğinin yayınlamış olduğu genelge ile yasaklanmıştır. Denize girenler hakkında kabahatler kanununa göre işlem yapılacaktır” uyarısında bulundu.

ARALIK 2019’DA FAALİYETE GEÇECEK

Rusya’nın Anapa kenti yakınlarından başlayarak 900 kilometre deniz altından ilerleyecek Türk Akımı boru hattı, Karadeniz’i geçerek Kırklareli Kıyıköy’ de karaya ulaşacak. Rusya’dan Türkiye’ye yılda 31,5 milyar metreküp doğalgaz sevk edilecek hattın Aralık 2019’da faaliyete geçmesi öngörülüyor. Açık deniz boru hattı sistemi, Karadeniz’den ilerleyecek paralel iki hattan oluşuyor. Boru hatları Rusya kıyısındaki Anapa kenti yakınlarında denizaltına inip, İstanbul’a 100 kilometre mesafedeki Kıyıköy Selvez Koyu’ndan Türkiye kıyısına çıkacak.

170 KİLOMETRESİ DÖŞENDİ

Geçtiğimiz mayıs ayında projenin denizden geçen kısmının inşasına Karadeniz’in Rusya kıyılarında başlandı. Doğalgaz boru hattının açık deniz kesimi işini üstlenen Allseas şirketine ait Audacia gemisi tarafından döşeniyor. Boruların deniz ve kara kesimlerinin mikrotüneller aracılığıyla birleştirilmesi için de Audacia gemisinden yararlanılacak. İzmir Enternasyonal Fuarı için Türkiye’ye Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Karadeniz’de Türk Akımı doğalgaz boru hattının 170 kilometreden fazlasının döşendiğini açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Türk Akımı Projesi’nin belde sınırları içinde bulunan Selvez Plajı’ndan karaya çıkacağını öğrenen Kıyıköy Halkı, proje kapsamında düzenlenmek istenen Halkın Katılım Toplantısı’nı yaptırmamıştı. Firma Yetkililerinin ‘Halkın bu projeyi istememe hakkı yok’ tehdidine pabuç bırakmayan Kıyıköy Halkı, ‘Gaz Devleri’ni , ‘Sermaye Defol Kıyıköy Bizim’ sloganıyla geldikleri gibi geriye göndermişlerdi.

BÖLGE SİT ALANINDA

Türk Akımı Projesi’nde Kıyıköy seçiminin oldukça hatalı olduğunu belirten Trakya’daki çevre örgütleri, projenin yapılması planlanan bölgenin SİT alanı içinde olduğunu da vurgulayarak, kıyı şeridi boyunca döşenecek boru hattının, 3. köprü için kesilen ağaç sayısının yaklaşık iki katının kesilmesine neden olacağını açıklamışlardı.