(Diken – 21 Eylül 2017)

Kabataş’ta semtin ve Boğaz’ın dokusunu bozacağı eleştirilerinin gölgesinde denize yüzlerce kazık çakılarak yapılan ‘Martı Projesi’nde sona yaklaşılıyor.

Bir yandan son kazıkların çakıldığı, diğer yandan beton iskelelerin ve deniz üzerindeki platformların yapımının sürdüğü inşaatın kuşbakışı fotoğrafları, projenin şekillendiğini gösteriyor.

Bugüne kadar denizin üzerinde iskele ve platformların oluşturulması için yüzlerce kazık çakıldı. Kazıkların üzerine beton bloklar konularak deniz dolduruluyor. Bölgeye havadan bakıldığında beton blokların Boğaz’a doğru geniş bir alana yayıldığı görülüyor.

Öte yandan projenin kıyıda bulanan bölümünde kazıklar üzerinde inşa edilen yaklaşık 20 metre eninde ve 600 metre uzunluğunda bir alanda yürüme yolu ve sosyal alanlar çalışması da sürüyor.

10 bin metrekarelik beton meydan

Projede deniz otobüsü, vapur ve deniz otobüsü iskeleleri yenilenecek. İnşaat nedeniyle Kabataş 1,5 yıl daha deniz trafiğine kapalı kalacak. Proje kapsamında yaklaşık 90 bin metrekarelik alanın yeniden düzenlenmesi bekleniyor. Projede otomobillerin geçtiği yol, yer altına alınıp tüm entegrasyon bu alanda sağlanacak.

Proje ile Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattı entegre olacak. Meydan eksikliği olduğu gerekçesiyle de 10 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacak. Altta ve üstte geçiş alanlarında ihtiyaçlarını karşılayacak, büfe, pastane, gazete bayii gibi üniteler yapılması planlanıyor.