(Kocaeli Cumhuriyet –  24 Eylül 2017)

Sungurlu Barajı’na büyük tepki gösteren bölge halkı, 1000 yıllık yurtlarını koruma savaşı veriyor. Sungurlu Barajı aslında bölgenin boşaltılması ve bu bölgede şimdilik gizli tutulan bir projenin ilk adımlarını oluşturuyor.

Akçaova ve civarını kapsayan, yaşam alanlarını, tarım alanlarını, bölgenin Kocaeli’ye olan iktisadi katkısını yok edecek olan Sungurlu Barajı halk tarafından reddediliyor.

Sungurlu Barajına büyük tepki gösteren bölge halkı, 1000 yıllık yurtlarını koruma savaşı veriyor…

Sungurlu Barajı aslında bölgenin boşaltılması ve bu bölgede şimdilik gizli tutulan bir projenin ilk adımlarını oluşturuyor.

Bölge halkının konuyu mahkemeye taşımasının ardından Bilirkişi tayin edilen heyet Akçaov

a bölgesinde halkın neden istemediğini dinledi.

Bilirkişi heyeti ile birlikte DSİ görevlisinin de bulunduğu ve köylülerin itirazlarını çürütmeye çalıştığı görüldü.

Ancak halkın sözcülüğünü yapan Ersöz Soykan DSİ görevlisinin tüm savunmalarını çürütmesine rağmen, DSİ görevlisi, hem bilirkişi heyetini hemde bölge halkını yanlış yönlendirmeye çalışmıştır.

Koruma alanları ile beraber 25- 30 köyü yutacak olan baraj bölgeyi de rantçıların eline teslim edecektir. Ardından işgal devam edecek ve kamuya ait yerler, ormanlar birilerinin olacaktır.

AKP’nin bu konuda uzmanlaşmış bir kadrosu var…

Bolu dağından bu yana İSKİ’ye sormadan bir ahır dahi yapamayan köylü resmen bu bölgeden sürülmek istenmektedir.

İstanbul’un suyunu karşılayacak denilen bu baraj neden İstanbul sınırları içine yapılmıyor da, gelip Akçaova’ya yapılıyor.

Bu sıradan bir baraj projesi değildir bölgedeki geleneksel yaşamı, kültürü yok edecek ve insan yapısını tamamen değiştirecek bir projedir.

Bununla da kalmayıp tüm doğal yaşamı alt üst edecek hatta yok edecektir.

Köylüler adına konuşan Ersöz Soykan biz köylerimizin ve doğamızın rant uğruna feda edilmesine, insanlarımızın doğdukları büyüdükleri ve ölecekleri topraklarını, köklerini terk etmeye zorlanmasını kabullenmeyeceğiz.

Mezarlarımız, anılarımız ve 1000 yıla dayanan köklerimiz burada.

Yapılan otoyollarla, limanlarla doğamızı elimizden çalarken, kamuya ait olan tüm alanlar yağmalanacak, tarihsel ve sosyal doku yok olacak.

Siyasi ve ticari oyunlara kurban edilmek istenen bölge halkı direnmeye devam edecektir dedi.