(Bülent Mumay – Birgün / 21 Eylül 2017)

Anayasa’da değişiklik yapılmazsa yerel seçimler 2019’un ilkbaharında yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın bu tarihte ’tasfiye edilmeyi’ beklemeden istifa etmesi (ya da zorunda kalması) kuşkusuz AKP’deki hesaplaşma açısından oldukça önemli bir gelişme.

Sadece ülkenin en büyük metropolünün, iktidar partisine üye belediye başkanının görevi bırakması değil mesele. Birçok bakanlıktan daha büyük bir bütçesi olan, milyarlarca liralık yatırımlara karar verilen bir koltuğun boşalmasından söz ediyoruz.

Ama iktidar medyasına bakınca meselenin o kadar da önemli olmadığını görüyoruz. BirGün, Cumhuriyet, Hürriyet, Habertürk Karar, Posta, ve Yeniçağ gibi gazeteler dışındakilere göre, İstanbul’u 13 yıldır yöneten başkanın koltuğunu boşaltması, sayfanın eteklerinde yer almayı hak eden bir haber… O kadar. CHP’de mahalle delegesi kaza yapsa manşete taşıyanlar, mesele AKP olunca suspus oluyor.

Yandaşların başlık seçimleri de, meselenin özünü vermekten epey uzaktı. Hani sanki emekli olmuş gibi “Veda etti” diye başlık atanlar olmuş. İktidara mensup başkanın istifa haberinden bile “Muhalefete ekmek çıkmaz” başlıkları çıkaranlar bile vardı.

Ama en tuhaf başlığı, logosunda “Milli iradenin sesi” yazan Star atmıştı dün. Gazete, Topbaş’ın istifasını okurlarına “Nöbet değişimi” başlığıyla duyurmayı tercih etmişti.

Bir dakika… Görev süresi biten ya da kabinede yapılan değişiklikle görevini devreden bir bakandan veya görevden alınan bir bürokrattan mı söz ediyoruz? Ya da askeri bir birlikte devir-teslim töreni mi yapılıyor? Sandıkla gelen ‘nöbet değişimi’yle mi giderdi? Logodaki milli iradeye ne oldu? Aslında milli irade falan derdiniz değil, bildiğiniz ve taptığınız tek bir irade var…