(KOS Medya – 27 Eylül 2017)

Tekirdağ Çorlu’da, Önerler ve Seymen Köyü ormanlık alanında kum ocağı bulunan özel bir şirketin kapasite artışı için yapmak istediği ÇED bilgilendirme toplantısına katılım olmadı.

Mehmet Yirun’un DHA’da yer alan haberine göre, Önerler ve Seymen Köyü ormanlık alanında bulunan özel bir şirket, kum ocağı kapasitesinin artışı için Tekirdağ Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvurdu. Hazırlanan ÇED raporu için şirket köylülere bilgilendirme toplantısı düzenledi. Seymen Köyü’nde bir kahvedeki toplantıya çevre gönüllüleri ve mahalle sakinleri girmedi. Bunun üzerine toplantıya katılım olmadığına dair tutanak tutularak görevliler mahalleden ayrıldı.

‘KUM OCAĞI İSTEMİYORUZ’
Seymen Köyü Muhtarı Aydın Dinler, kum ocağı istemedikleri ifade ederek, “Toplantıya katılım sağlanmadığı konusunda bakanlık yetkilileri Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü bir yazı yazdı. Bu ÇED toplantısı daha öncede yapılmak istenmişti. Yine toplantıya katılmamıştık ve itiraz etmiştik. Şimdi tekrar yenileyerek bir daha karşımıza geldiler. Bizde yine istemediğimizi belirttik. Kum ocağını istemiyoruz. Taş ocağı istemiyoruz” dedi.

Marmara Ereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Atilla Olgaç da bölgenin taş ocaklarıyla büyük bir sıkıntı yaşadığını belirterek şunları söyledi:
“Seymen Köyü ormanlık alanını doğrayıp orada bir kum ocağı kurmak istiyorlar. Bu kum ocağı da silis kum ocağı. Buradan çıkan kum cam fabrikalarında kullanılmak üzere çıkartılmıyor. Biz buna karşıyız, buradan çıkacak kumlar buranın tabiatı gereği buradan esen rüzgarla, tarım arazilerimize getirecek. Bizim tarım arazisini perişan edecek. Biz bunu istemiyoruz. Buradaki yetkililerin söylediği çıkaracakları kumun etki alanın 10 kilometre olduğunu belirtiliyor. Ancak bu 10 kilometre ile kalmaz. Bu kum ekilen tüm ürünleri perişan edecek, biz bunu istemiyoruz.”