(KOS Medya – 30 Eylül 2017)

Kuzey Ormanları Savunması ve Sarıyer Kent Dayanışması, Uskumruköy kavşağında, yol genişletme bahanesiyle ağaçların ve çocukların barış için diktiği fidanların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kesilmesini protesto etti. Eylemde bir gün önce yitirdiğimiz yaşam savunucusu dostumuz Emin Turan da unutulmadı.

Uskumruköy Kavşağı ağaç kesimleri hakkında Sarıyer Belediyesi’nin Youtube kanalında yayınlanan video

 

Barış fidanlarının kesildiği Uçkun Geray Hatıra Ormanı (solda)

Kızılay patlamasında hayatını kaybeden Ozan Can  Akkuş ve Berkay Baş için yapılan anıtın tabelası söküldü. Yol genişletmesi kapsamında anıtın da kaldırılması söz konusu (sağda)

Yaşam savunucuları 30 Eylül Cumartesi, Sarıyer Belediyesi’nin geçtiğimiz sene düzenlediği etkinlikle çocukların diktiği fidanların ve kavşak bölgesinde yıllardır var olan meşe ağaçlarının İBB tarafından kesilmesi ile yine kavşakta bulunan ve Kızılay patlamasında kaybettiğimiz ODTÜ öğrencileri Ozan Can Akkuş ve Berkay Baş anısına yapılan anıtın tabelasının kaldırılmasına Uskumruköy’de bir araya gelerek tepki gösterdi. Eylemde “Ağaç katliamına hayır”, “İBB elini Sarıyer’den çek” ve “direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Eylemde bir gün önce kaybettiğimiz Emin Turan için de “Kuzey Ormanları’nda yaşayacaksın” ve “Emin Turan’ın martılarıyız” dövizleri taşındı.

 

 

Fidanların kesildiği yer olan Prof. Uçkun Geray Hatıra Ormanı önünde “İstanbul’u büyütme Kuzey Ormanları’nı yok etme” pankartıyla bir açıklama yapan Rüya Kurtuluş, Uçkun Geray’ın yıllarca 3. köprüye karşı mücadele verdiğini hatırlatarak Geray’ın anısına yapılan hatıra ormanının talan edildiğini anlattı. Rüya Kurtuluş ayrıca ormanın içine 24 metre genişliğinde yollar açılmak istendiğini söyledi “yol yapmak dışında bir şey bilmiyor musunuz?” diye sordui 3. köprüyle, bölgedeki yapılaşmalarla kentleşmenin bölgeye taşındığını ve İstanbul’un, Marmara’nın yaşam kaynağı Kuzey Ormanları’nın tehdit altında olduğunu vurgulayan Kurtuluş, yaşam için, doğa için, börtü böcek için bölgedeki yapılaşmanın durdurulması gerektiğini söyledi.

Kurtuluş ardından söz alan Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Botaniği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ünal Akkemik de çocuklara doğa ve ağaç sevgisini aşılamak için oluşturulan alandaki ağaçların yol genişleme çalışması nedeniyle kesilmesini kınadı. Akkemik, “Gördüğünüz gibi alan çok trajik bir duruma dönmüş. Nerede bir ağaç varsa fark etmeden betonlaşma uğruna katledilmekte. ‘Buna artık son verilmeli.’ diye düşünüyorum. Ormanlar bizim akciğerimiz adeta. Bunun için halkımızın mücadelesi tüm hızıyla sürmeli.” diye konuştu.

Eyleme destek veren bölge halkı da İstanbul’un kuzeyinde her geçen gün ağaç katliamının arttığından ve gereksiz yere yolların büyütülerek imar izinlerinin verildiğinden şikayetçi oldu. Eylem ardından yapılan forumda da kesimlere karşı bölge halkının başı çekeceği bir araya gelişlerin arttırılması yönünde karar alındı.

Kavşakta bulunan meşe ağaçları da kesim için işaretlenmiş durumda