(KOS Medya – 3 Ekim 2017)

Kuzey Ormanları’nda bulunan Sarıyer’e bağlı Uskumruköy, bugünlerde İBB’nin yol genişletme çalışmaları için Kilyos Caddesi üzerinde yer alan Uskumruköy Kavşağı’nda iki sene önce çocukların diktiği barış fidanlarının sökülmesi ve ağaçların kesilmesiyle gündemde. Geçtiğimiz hafta Sarıyer Kent Dayanışması ve Kuzey Ormanları Savunması’nın bölgede gerçekleştirdiği basın açıklamasında da altı çizildiği gibi İstanbul’un nefes kaynağı bölge başta 3. Köprü ve bağlantı yolları olmak üzere konut projeleriyle tarumar ediliyor.

Uskumruköy, Hacıosman metro durağında indiğinizde 152 no’lu otobüsle 20 dakika sonra varacağınız İstanbul’un kuzey köylerinden biri. Köy bir zamanlar geçimini temel olarak hayvancılıkla sağlayan Sarıyer’in sessiz köylerindendi. Çok uzak değil sadece 20 – 25 sene önceye kadar Karadeniz’e dökülen deresinden su içilebiliyordu Uskumruköy’ün. Geçmişi Cenevizliler’e kadar giden bir zamanların bu sakin köyü özellikle 90’larda inşaat ve emlak rantının İstanbul’un kuzeyine doğru genişlemesiyle komşusu Zekeriyaköy ile hızlı bir dönüşüm geçirdi. Deresi bugün içilemeyecek düzeyde kirlenmiş olan, korunması gereken kumulları ve barındırdığı ekosistemi yapılaşma baskısıyla kaybetme noktasına gelen Uskumruköy, villalarla ve kapalı sitelerle adeta kuşatılmış durumda. Tüm bunların üstüne gelen 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu ise bölgedeki talanın boyutlarını ciddi şekilde arttırdı, bölgedeki yapılaşmaları hızlandırdı.  İBB’nin hazırladığı ve İstanbul’un Anayasası olarak bilinen 2007 İstanbul Nazım Planı’na göre İstanbul’un kuzeyinde yapılaşmaya sürdürülebilir bir kent için izin verilmemesi gerekirken bugün geldiğimiz noktada mega katil projelerle bölge adeta talana açılmış durumda. Uskumruköy Kavşağı’ndaki yol genişletme çalışması da yaşanan bu sürecin önemli bir parçası.

Uskumruköy Kavşağı’nda neler oluyor?

İBB’nin bahsi geçen Uskumruköy Kavşağı’ndaki çalışması “Zekeriyaköy 1. Cadde – Kilyos Caddesi İmar Yolları Uygulama İnşaatı Geçici Trafik Sirkulasyon Projesi” olarak geçiyor ve dün (2 Ekim Pazartesi) itibariyle bölgede yapılması planlanan çalışma için kavşak, panellerle çevrilmeye başlandı. İlçe belediyesinin bile haberi olmadan adeta yangından mal kaçırırcasına başlatılan bu projeyle ne yapılmak isteniyor ve bölge nasıl etkilenecek?

*İBB, projeyle birlikte Uskumruköy Kavşağı’nı da etkileyecek şekilde 24 metre genişliğinde, 2 kilometre uzunluğunda yol genişletme ve altyapı çalışması yapmayı planlıyor.

*Yol genişletme çalışmasıyla kavşak bölgesinde bulunan onlarca yıllık meşe ağaçlarının kesilmesi söz konusu, ağaçların bir kısmı geçtiğimiz hafta söküldü bir kısmı ise işaretlenmiş durumda 

 

Kavşakta bulunan meşe ağaçları işaretlenmiş durumda

*İBB “ağaçları taşıyoruz” dese de geçtiğimiz hafta gerçekleşen talan görüntüleri aksini gösteriyor. Bilgisine ulaştığımız bir bölge sakini de “kimse ağaçların taşındığını iddia etmesin, o ağaçları taşınamayacak şekilde parçaladılar” diyor. 

Sarıyer Belediyesi Youtube sayfasından alınan videoda çalışma için kenara atılan ağaçlar rahatlıkla görülebiliyor

*Konu hakkında iletişime geçtiğimiz bölge sakinleri de aksini söylüyor: İBB çalışmasını gören aile taşınma maliyetini de üstelenerek genç ağaçların kesilmesi yerine onları başka bir yere taşımak istediklerini belirterek önce şantiye şefiyle ardından İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile görüşüyor. İBB ise vatandaşın talebini yok sayarak ağaçları kepçelerle söküyor. İBB’den aileye gelen cevap da şu şekilde: “Bahse konu şikayet kontrol ekiplerine iletilmiş olup, çalışmalarımız projesine uygun olarak devam etmektedir. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinden alınan ağaç revize ve transplantasyon raporu doğrultusunda sağlıklı ağaçlar taşınmakta olup, ağaç kesimi yapılmamaktadır. (28.09.2017)”

*Şayet ağaçlar taşınmış / taşınacak olsa dahi, mevzunun ağaç taşımanın ötesinde binlerce yılda oluşmuş hassas bir ekosisteme birilerinin cepleri dolacak diye verilen tahribat olduğunun da altını bir kez daha çizelim.

*İBB’nin yol çalışması yapmaya hazırlandığı bölgede 3. Köprüye karşı yıllarca mücadele eden Prof. Dr. Uçkun Geray hocamız anısına yapılan hatıra ormanı da bulunuyor. Sarıyer Belediyesi iki sene önce  bu alanda Soma’dan, Diyarbakır’dan gelen çocuklarla birlikte barış fidanları dikmişti. Geçtiğimiz hafta ise İBB marifetiyle fidanlar söküldü. 

 

*Çalışma kapsamında Kızılay saldırısında hayatını yitiren ODTÜ’lü iki genç Ozan Can Akkuş ve Berkay Baş  için yapılmış anıtın kaldırılması planlanıyor. İBB geçtiğimiz hafta anıtın tabelasını kimseye danışmadan söktü. Belki de kamuoyu baskısı oluşmamış olsa anıt çoktan yıkılmıştı. ODTÜ’lü dostlarımızın girişimleriyle anıtın bir başka yere taşınması gündemde olsa da bırakın vatandaşa sormayı, yerel belediyeye bile danışılmadan başlanan proje gözü yoldan, inşaattan başka bir şey görmeyenlerin yaşama da ölüme de saygısının ne kadar az olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor 


Kızılay saldırısında hayatını kaybeden Ozan Can Akkuş ve Berkay Baş için hazırlanan anıtın tabelası geçtiğimiz hafta İBB tarafından söküldü

Yol genişletme çalışması İstanbul için ne anlama geliyor?

*Halihazırda geniş olan yolun daha da genişletilmesi bölgedeki yapılaşmayı da hızlandıracak, 3. Köprü ve 3. Havalimanı ile birlikte iktidarın İstanbul’un can damarlarına; Kuzey Ormanları bölgesine kurmak istediği yeni kent için bir adım daha atılmış olacak.

*Aynı şekilde yapılmak istenen çalışma hali hazırda trafik sirkülasyonunun çok düşük olduğu bir bölge. Emlak ve rant projesi 3.köprü ve bağlantı yolları “İstanbul’un trafiğini rahatlatacak” yalanlarıyla allanıp pullanırken köprünün kentin trafik sorununa neredeyse hiç etkisinin olmadığını biliyoruz, her gün görüyoruz. Kuzey Marmara Otoyolu’na çıkışın da olduğu Uskumruköy Kavşağı’ndaki genişletme, ileriye dönük İstanbul’un kuzeyindeki inşaat projelerinin etki alanını genişletmek için bir adım olarak da görülebilir.

 

*Buna bağlı olarak bölgedeki arazi spekülasyonunun 3. köprü  ve Kuzey Marmara Otoyolu ile ciddi şekilde arttığını hatırlatalım. Uskumruköy ve civarında yaşayanlar bölgedeki bir çok araziyi iktidara yakın kişilerin almış olduğunu da ekliyor. Konu 2014 yılında 4 bakan hakkındaki fezlekede yer alan yasal dinlemeyle de gündeme gelmiş, Emine Erdoğan’ın da ismi geçmişti.

*Geçtiğimiz Ocak ayında Maçka Demokrasi Parkı’nın çitlerle çevrilmesiyle gündeme gelen ‘Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa tünelleri’ nin 3. Köprü yoluna bağlanacağı, Kuzey Ormanları üzerindeki yapılaşma baskısını ciddi oranda arttıracağı daha önce de söylenmişti, tünellere karşı eylemler yapılmıştı. Hatırlatmakta yarar var tünellerin çıkış noktası da bugünlerde ağaç kesimi yapılan Uskumruköy Kavşağı’nın da bağlandığı Kuzey Marmara Otoyolu.

 

Kuzey Ormanları’na karayolu tünel projesi 

Kavşak çalışmasının olduğu bölge

Uskumruköy dahil olmak üzere İstanbul’un nefes kaynağı Kuzey Ormanları’ndaki bugün yaşadığımız talanda geçmişten bugüne bölgenin imara açılmasına izin veren belediye yönetimleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın büyük sorumlulukları var. Tüm bu yapılaşmanın üzerine gelen mega katil projeler ise yaşanan doğa kırımını gözle görülür şekilde arttırmış durumda. 3. Köprüye karşı mücadele vermiş Prof Uçkun Geray’ın bundan neredeyse on sene önce, 2008’de 3. Köprüye karşı demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Havantepe’de gerçekleşen eylemde dedikleri içinden geçmekte olduğumuz döneme ışık tutar nitelikte:

”İstanbul’da daha önce yapılmış olan köprülerle ilgili araştırmalar, köprüleri kullanan yolcu sayısının araç sayısı oranında artmadığını göstermektedir. Köprülerin, kent içi araç trafiğine veya artan nüfus nedeniyle yoğunlaşan yolcu trafiğine çözüm getirmediği görülmektedir. O nedenle yolcu taşınmasına katkısı yoktur. İlk iki köprünün ormanlar ve yabanıl çevre üzerindeki olumsuz etkileri de ortadayken, 3. köprünün yine de gündeme geliyor olması, bu yatırımın amaçları konusunda kuşkular yaratmaktadır. Ormanlar, arsa spekülatörleri tarafından, en ucuza hatta bedelsiz arazi edinme kaynakları olarak görülüyor. 3. köprünün yapımı halinde, çevre ve bağlantı yollarıyla birlikte Belgrad Ormanı büyüklüğünde bir ormanlık alan ve bir o kadar da tarım veya yabanıl alan yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.”

Bugün maalesef Uçkun hocamızın dediklerinin bir bir gerçekleştiğine şahitlik ediyoruz. Rant hırsı ne bilimi dinliyor ne de hocamız adına oluşurulan hatıra ormanı ve buraya dikilen barış fidanlarını görüyor… Rant hırsının Kızılay Katliamı’nda kaybettiğimiz gencecik fidanlara da saygısı yok, meşe ağaçlarının yaşamına da, İstanbul’un geleceğine de…

Tam da bu sebeple Uskumruköy’ü, Kuzey Ormanları’nı gözü ranttan başka bir şey görmeyenlere karşı savunmak kentin ve koca ekosistemin yaşamını savunmak demek. Uskumruköy’deki bir ağaç Maçka Parkı’nın da Kuzey Ormanları’nın da, İstanbul’un da şu anı ve geleceği aynı zamanda.