(Bülent Mumay / Birgün – 4 Ekim 2017)

Günlerdir sosyal medyada “vergisi silinen şirketler” başlıkla bir liste dolaşıyordu. Bir “excel” dokümanının ekran görüntüsünden ibaret olan listeyi, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın programına çıkan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek doğruladı. Şimşek’e göre listede yapılan şey “sıfırlama” değil, uzlaşmaydı. Şimşek’e göre bu süreçte “siyasi müdahale söz konusu değil”di.

Doğrudur, vergi cezalarına itiraz eden şirketler, Maliye ile masaya oturup uzlaşmaya gidiyorlar. Böyle bir uygulama elbette var.

Ama listeye yakından baktığınızda, borçları tamamen sıfırlanan ilk sıradaki iki şirketin kimlere ait olduğu dikkatinizi çekti mi?

Bu da mı tesadüf?
Bu şirketlerin sahiplerinin, aynı zamanda yandaş medya sahibi olmaları tesadüf olabilir mi? Sayın Şimşek, gerçekten bu tesadüfün “siyasi müdahale” olmaksızın gerçekleştiğini iddia edebilir mi?

Gelin o şirketleri yakından inceleyelim. İlk sırada, araç muayene istasyonları işleten TUVTÜRK var. Alman kökenli ama Türkiye’de Doğuş Holding’in iştiraki olan şirket. Devletimiz tamı tamına 767 milyon TL’yi almaktan tamamen vazgeçmiş. Doğuş Holding’in patronu Ferit Şahenk, NTV yayın grubunun da sahibi. Son yıllardaki sicilini hatırlatmaya gerek yok sanırım…

Maaşlarını biz ödüyoruz
Tamamen affedilen en büyük ikinci borçlu kim? Mehmet Cengiz’in başında olduğu Cengiz İnşaat. AKP döneminde aldığı ihalelerle şahlanan, Sabah’ın dahil olduğu medya grubunu “devralan” birkaç müteahhitlik şirketinden biri. Bu şirketin de 422 milyon TL’lik borcu tamamen sıfırlanmış.

Yandaş patronlar, propaganda bültenlerinde çalışan kalemşorlarına maaşları bizim vergilerimizle ödüyormuş anlaşılan. En ufak bir eleştiride bulunanı hedef göstermeleri, kapıya koymaları sebepsiz değilmiş.