(Duyuru – 6 Ekim 2017)

Kuzey Ormanları Savunması ve Sarıyer Kent Dayanışması, İBB’nin yol genişletmek için Uskumruköy’de başladığı kesimlere karşı yaşam savunucularını 8 Ekim Pazar 12.00’da çaputlarla Uskumruköy Kavşağı’na çağırıyor.

Geçtiğimiz hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kuzey Ormanları’nda yer alan ve hali hazırda trafik sirkülasyonunun çok az olduğu Uskumruköy Kavşağı’nda yol genişletmek için ağaç kesimlerine başladı. Bölgede yaşayanların ve yerel belediyenin haberi olmadan başlanan kesimlerde onlarca meşe katledildi, çocukların iki sene önce barış dileğiyle diktiği fidanlar söküldü. Bölgedeki kesimler geçici olarak durmuş olsa da, proje hattı boyunca ağaçlar işaretlenmiş durumda.

Bu talanın 3. Köprüyle başlayan, Kuzey Marmara Otoyolu’yla devam eden Kuzey Ormanları’na saldırının bir parçası olduğunu biliyoruz.

Bu saldırının bölgede devam etmekte olan konut ve mega yıkım projeleriyle kenti kuzeye taşıma gafletinin uzantısı olduğunun farkındayız.

8 Ekim Pazar 12.00’de bir kez daha İBB’ye “İstanbul’u büyütme, Kuzey Ormanları’nı yok etme” demek için,

Bölgedeki sincabın, börtü böceğin, ağacın dili olmak için,

Dileklerimizi üzerlerine yazacağımız ve kesim için işaretlenmiş ağaçlara bağlayacağımız çaputlarımızla bir kez daha Uskumruköy Kavşağı’nda olacağız.

Sen de gel bu talana karşı birlikte karşı duralım. Sen de gel Kuzey Ormanları’nın, İstanbul’un, geleceğimizin sesi, nefesi olalım

Kuzey Ormanları Savunması – Sarıyer Kent Dayanışması

Not: Uskumruköy kavşağına ulaşmak için 11.10’da Hacıosman Metro Durağı’ndan kalkan 152 no’lu otobüs kullanılabilir.