(Evrensel – 8 Ekim 2017)

Kuzey Ormanları Savunması, Uskumruköy’deki ağaç kesimlerini protesto etti. ‘Kuzey düşerse İstanbul düşer’ sloganıyla yaklaşan tehlikeye dikkat çekti.

Kuzey Ormanları Savunması(KOS), Uskumruköy kavşağında, yol genişletme bahanesiyle ağaçların ve çocukların barış için diktiği fidanların İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından kesilmesini protesto etti. “Kuzey düşerse İstanbul düşer” pankartı açan yaşam savunucuları adına açıklamayı bölge sakinlerinden Bedriye Kotiloğlu gerçekleştirdi.

‘KADİM KENTİ KARANLIĞA MAHKUM EDİYORSUNUZ’

Geçen hafta Uskumruköy Kavşağı merkez olmak üzere kavşak bağlantı yollarında başlayan ağaç kesimleri sonucu onlarca meşe ağacı kesildiğini aktaran Kotiloğlu, “Yüzlerce meşe, selvi, ıhlamur ve meyve ağacı ise kesilmek için işaretlendi. Önünde bulunduğumuz ve 3. Köprü’ye karşı verdiği mücadeleden tanıdığımız Prof. Dr. Uçkun Geray hocamızın hatıra ormanına çocukların iki sene önce barış dilekleriyle diktiği fidanlar ise hunharca söküldü” dedi. Kuzey Ormanlarının İstanbul’un yaşam kaynağı olduğuna dikkat çeken Kotiloğlu, “3. Köprü talanıyla bölgede son birkaç senede başlayan ani sümüklüböcek artışından yuvalarından olan domuzların kendilerini boğaza atmasına, yaşadığımız ani hava değişimlerinden pek de doğal olmayan afetlere hassas denge bozulmuş durumda. Köklerinden söktüğünüz, paravanlar çekerek kesimlerini saklamaya çalıştığınız her ağaçla sadece cinayet işlemiyorsunuz aynı zamanda İstanbul’u da can damarlarından koparıyorsunuz, kadim kenti geleceği olmayan bir karanlığa mahkum ediyorsunuz” diye konuştu.

‘HER YOL PROJESİ TALAN VE RANTI HIZLANDIRIYOR’

Kotiloğlu, trafik sirkülasyonunun hali hazırda çok az olduğu Uskumruköy Kavşağı ve bağlantı yollarına iki şerit daha ekleyerek yolları 24 metre genişliğine çıkarmanın talan ve rant projelerini hızlandırmak için bir başlangıç olduğunu söyledi. Kotiloğlu, “Bölgedeki her yol projesi, Kuzey Ormanları’nı hiçe sayan iktidar ve rant sevdalılarının İstanbul’un kuzeyinde kurmak istedikleri ‘Yeni İstanbul’un altyapı çalışmalarıdır” dedi. Kotiloğlu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne seslenerek şunları söyledi: “Tüm proje planlarını şeffaf bir şekilde açıklayın ve bölgedeki kentleşme baskısını artıracak tüm projelerinizi derhal durdurun. Zira Kuzey düşerse, İstanbul düşer. Tam da bu sebeple Uskumruköy’ü, Kuzey Ormanları’nı gözü ranttan başka bir şey görmeyenlere karşı savunmak kentin ve koca ekosistemin yaşamını savunmak demektir.”

Açıklamanın ardından yaşam savunucuları bölgede işaretlenen ağaçlara, fidanlara, meşelere getirdikleri çaputları bağladı.