(KOS Medya – 8 Ekim 2017)

Yaşam savunucuları bugün bir kez daha Kuzey Ormanları Savunması ve Sarıyer Kent Dayanışması’nın çağrısıyla Uskumruköy Kavşağı’nda bir araya geldi. İBB’nin Uskumruköy Kavşağı ve kavşağa bağlanan bağlantı yollarında başlattığı yol genişletme ve ağaç kesimlerine karşı “Kuzey düşerse İstanbul düşer! Kuzey Ormanları’na dokunma” pankartı önünde buluşanlar basın açıklaması ardından bölgede kesim için işaretlenen ağaçlara çaputlar bağladı. Eylem ardından yapılan forumda yarın (9 Ekim Pazartesi) bölgede gerçekleşen ağaç kesimlerini protesto etmek için 14.00’da İBB önünde olmak için sözleşildi.

Geçtiğimiz hafta İBB’nin Uskumruköy Kavşağı ve bağlantı yollarında başlattığı ağaç kesimleri ve Uçkun Geray Hatıra Ormanı’nda çocukların barış için diktiği fidanların sökülmesi başta bölge sakinleri olmak üzere yaşam savunucularının tepkisini çekmiş, 30 Eylül’de de bölgede bir protesto gerçekleştirilmişti. Bugün yaşam savunucuları bir kez daha Uskumruköy Kavşağı’ndaydı.  “Kesme yaşat ormanı koru” ve “Kuzey düşerse İstanbul düşer” sloganları atan yaşam savunucuları adına basın açıklamasını bölge sakinlerinden Bedriye Kotiloğlu yaptı. Kuzey Ormanları’nın binlerce yılda oluşmuş hassas ekosisteminin inşaat ve emlak projeleriyle, maden ve enerji projeleriyle ve mega yıkım projeleriyle tehdit altında olduğunun altını çizen Kotiloğlu, “Köklerinden söktüğünüz, paravanlar çekerek kesimlerini saklamaya çalıştığınız her ağaçla sadece cinayet işlemiyorsunuz aynı zamanda İstanbul’u da can damarlarından koparıyorsunuz, kadim kenti geleceği olmayan bir karanlığa mahkum ediyorsunuz.” dedi. Kotiloğlu başlayan yol genişletme çalışmalarının Kuzey’e kurulmak istenen “Yeni İstanbul”un hazırlık çalışmaları olduğunu vurguladı. Kesimlerin başladığı yerin kuzeyinden İBB’nin ‘Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa tünelleri’ projesinin geçtiğini, hızlı tren projesinin de bölgenin kuzeyine gelmesinin söz konusu olduğunu hatırlatan Kotiloğlu, ayrıca 11 Mayıs 2011’de dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Uskumruköy’den Yalıköy’e kadar uzanacak yeni kent kurulması isteğini dile getirdiğini hatırlattı.

Açıklamanın sonunda İBB’ye seslenen Kotiloğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“Kamuoyundan gizlenen bölge üzerindeki tüm proje planlarını şeffaf bir şekilde açıklayın ve bölgedeki kentleşme baskısını arttıracak tüm projelerinizi derhal durdurun! Zira Kuzey düşerse, İstanbul düşer. Tam da bu sebeple Uskumruköy’ü, Kuzey Ormanları’nı gözü ranttan başka bir şey görmeyenlere karşı savunmak kentin ve koca ekosistemin yaşamını savunmak demektir. Uskumruköy’deki bir ağaç Maçka Parkı’nın da Kuzey Ormanları’nın da, İstanbul’un da geçmişi, şu anı ve geleceğidir. Kuzey Ormanları’nı savunalım, yaşamı savunalım!”

Basın açıklaması ardından eyleme katılanlar yanlarında getirdikleri ve dileklerini yazdıkları çaputları bölgede kesilmek için işaretlenmiş ağaçlara bağladı. Çaputlama ardından Uskumruköy’de bir forum gerçekleştiren yaşam savunucuları yarın (9 Ekim Pazartesi) 14.00’da İBB önünde ağaç kesimlerini protesto etmek için bir kez daha bir araya gelme kararı aldı.

Uskumruköy Kavşağı’nda Uçkun Geray Hatıra Ormanı önünde yapılan basın açıklamasının tamamı şöyle:
Kuzey düşerse İstanbul düşer: Uskumruköy’e, Kuzey Ormanları’na DOKUNMA!

Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin marifeti ağaç kesimlerine karşı bir kez daha Uskumruköy, Kuzey Ormanları’ndayız. Geçtiğimiz hafta Uskumruköy Kavşağı merkez olmak üzere kavşak bağlantı yollarında başlayan ağaç kesimleri sonucu onlarca yüzyıllık meşe ağacı kesildi, yüzlerce meşe, selvi, ıhlamur ve meyve ağacı ise kesilmek için işaretlendi. Önünde bulunduğumuz ve 3. Köprü’ye karşı verdiği mücadeleden tanıdığımız Prof. Dr Uçkun Geray hocamızın hatıra ormanına çocukların iki sene önce barış dilekleriyle diktiği fidanlar ise hunharca söküldü.

Geçtiğimiz hafta yine burada yaptığımız basın açıklamasında üstüne basa basa vurguladık bugün burada tekrar altını çiziyoruz: Mega yıkım projelerinizle, enerji, maden ve inşaat projelerinizle can çekişen Kuzey Ormanları, sadece ağacın, sincabın, börtü böceğin yuvası değil tüm İstanbul’un da nefes ve yaşam kaynağıdır. Kestiğiniz ve taşıdığınızı iddia ettiğiniz her ağaç bizden önce oluşmuş hassas bir ekosistemin parçası. 3. Köprü talanıyla bölgede son birkaç senede başlayan ani sümüklüböcek artışından yuvalarından olan domuzların kendilerini boğaza atmasına, yaşadığımız ani hava değişimlerinden pek de doğal olmayan afetlere hassas denge bozulmuş durumda. Köklerinden söktüğünüz, paravanlar çekerek kesimlerini saklamaya çalıştığınız her ağaçla sadece cinayet işlemiyorsunuz aynı zamanda İstanbul’u da can damarlarından koparıyorsunuz, kadim kenti geleceği olmayan bir karanlığa mahkum ediyorsunuz.

Trafik sirkülasyonunun hali hazırda çok az olduğu Uskumruköy Kavşağı ve bağlantı yollarına iki şerit daha ekleyerek yolları 24 metre genişliğine çıkarmanın talan ve rant projelerini hızlandırmak için bir başlangıç olduğunun farkındayız. Bölgedeki her yol projesi, Kuzey Ormanları’nı hiçe sayan iktidar ve rant sevdalılarının İstanbul’un kuzeyinde kurmak istedikleri “Yeni İstanbul”un altyapı çalışmalarıdır.

Hatırlatalım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa tünelleri’ projesi Uskumruköy Kavşağı’nın bağlandığı Kuzey Marmara Otoyolu üzerinde bulunuyor.

Hatırlatalım, hızlı tren projesinin yine bulunduğumuz noktanın hemen kuzeyinden geçmesi söz konusu.

Hatırlatalım, 11 Mayıs 2011’de dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Haliç Kongre Merkezi’nde yaptığı konuşmada plansız kentleşmeden şikayet ederken Uskumruköy’den Yalıköy’e kadar uzanacak yeni kenti “müjdeliyordu”! Aynı konuşmada Erdoğan, Ali Ağaoğlu’na dönerek “Ağaoğlu belki de bu işe girersin” demişti.

Ve bölgedeki tüm talan projelerini kapsayacak şekilde bir zamanlar “3. Köprü cinayettir, İstanbul’un kuzeyine dokunulmamalı” diyenlerin tek derdinin rant olduğunun iktidara geldikten sonra bölgeye başlattıkları büyük çaplı saldırıyla ayyuka çıktığını hiçbir zaman unutmayalım.

Yaşam savunucuları olarak birilerinin cepleri dolacak diye yapılan yol genişletme ve imar projelerini de, enerji ve maden projelerini de, mega yıkım projelerini de kabul etmiyoruz. Orman sadece ve sadece ormanın gerçek sakinlerine aittir, biz insanların aç gözlülüğünü tatmin edecek oyun parkı değildir!

Buradan İBB’ye sesleniyoruz: kamuoyundan gizlenen bölge üzerindeki tüm proje planlarını şeffaf bir şekilde açıklayın ve bölgedeki kentleşme baskısını arttıracak tüm projelerinizi derhal durdurun! Zira Kuzey düşerse, İstanbul düşer. Tam da bu sebeple Uskumruköy’ü, Kuzey Ormanları’nı gözü ranttan başka bir şey görmeyenlere karşı savunmak kentin ve koca ekosistemin yaşamını savunmak demektir. Uskumruköy’deki bir ağaç Maçka Parkı’nın da Kuzey Ormanları’nın da, İstanbul’un da geçmişi, şu anı ve geleceğidir. Kuzey Ormanları’nı savunalım, yaşamı savunalım!

Kuzey Ormanları Savunması & Sarıyer Kent Dayanışması 

****

Uskumruköy Kavşağı’nda neler oluyor?

*İBB, projeyle birlikte Uskumruköy Kavşağı’nı da etkileyecek şekilde 24 metre genişliğinde, 2 kilometre uzunluğunda yol genişletme ve altyapı çalışması yapmayı planlıyor.

*Yol genişletme çalışmasıyla kavşak bölgesinde bulunan onlarca yıllık meşe ağaçlarının kesilmesi söz konusu, ağaçların bir kısmı geçtiğimiz hafta söküldü bir kısmı ise işaretlenmiş durumda. Uçkun Geray Hatıra Ormanı’nda iki sene önce çocukların diktiği barış fidanları da yaşanan süreçten nasibini aldı.

*İBB “ağaçları taşıyoruz” dese de sosyal medyada da yer bulan geçtiğimiz haftaki talan görüntüleri aksini gösteriyor.

*Şayet ağaçlar taşınmış / taşınacak olsa dahi, mevzunun ağaç taşımanın ötesinde binlerce yılda oluşmuş hassas bir ekosisteme birilerinin cepleri dolacak diye verilen tahribat olduğunun altını çizelim.

Yol genişletme çalışması bölge ve İstanbul için ne anlama geliyor?

*Halihazırda geniş olan yolun daha da genişletilmesi bölgedeki yapılaşmayı da hızlandıracak, 3. Köprü ve 3. Havalimanı ile birlikte İstanbul’un can damarlarına; Kuzey Ormanları bölgesine kurulmak istenen yeni kent için bir adım daha atılmış olacak. Yolu büyütmek, ileriye dönük İstanbul’un kuzeyindeki inşaat projelerinin etki alanını genişletmek için bir adım olarak da görülebilir.

*İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa tünelleri’ projesiyle 3. Köprü yoluna çıkan yeni bir tünel projesi gündemde. Tüneller, Kuzey Ormanları üzerindeki yapılaşma baskısını ciddi oranda arttıracak. Tünellerin çıkış noktası Uskumruköy’ün kuzeyinde kalan Kuzey Marmara Otoyolu.

*Bölgenin hassas ekosisteminde özellikle 3. Köprü ile açılan yara doğanın, hayvanların, börtü böceğin de dengesini bozmuş durumda. Bölgedeki sümüklüböcek artışı, domuzların ve diğer hayvanların insanların yaşam alanlarında daha sık görülmesi bozulan bu hassas dengenin bir sonucu. Uskumruköy yol genişletme çalışmaları ile bu tip doğal olmayan dengesizlikler artacak.